37 lat od premiery hit Kate Bush trafił po raz pierwszy w USA do Top10. Dzięki "Stranger Things"

Jak wielka jest potęga popularnych seriali, przekonała się na własnej skórze brytyjska wokalistka Kate Bush. Jej piosenka "Running Up That Hill" z 1985 roku została wykorzystana w ważnej sekwencji "Stranger Things". I dzięki temu, niemal równo 37 lat po premierze, z impetem wróciła na amerykańską listę przebojów Billboard. I to na znacznie wyższe miejsce niż pierwotnie.

Piosenka "Running Up That Hill" pochodzi z wydanej 5 sierpnia 1985 roku płyty "Hounds of Love" i jest to zdecydowanie jeden z największych przebojów Kate Bush. W jej rodzimej Wielkiej Brytanii singiel dotarł do trzeciego miejsca na liście UK Singles Chart, magazyn "New Musical Express" przyznał mu tę samą lokatę w zestawieniu najważniejszych piosenek tamtego roku. Kiedy tytuł trafił do rozgłośni w latach 80., cieszył się sporą popularnością także w USA, jednakże w tamtym czasie na liście Hot 100 Billboard najwyższą lokatą było miejsce 30.

Zobacz wideo "Stranger Things 4" - nowy zwiastun! Jedenastka bez mocy i nowy Demogorgon

Hit Kate Bush 37 lat po premierze zdobywa po raz pierwszy amerykańskie Top10

27 maja 2022 roku Netflix pokazał pierwszą połowę czwartego sezonu "Stranger Things" - serialu autorstwa braci Duffer, który od premiery zdobył 65 różnych nagród branżowych i 175 nominacji  w tym m.in. do Emmy, Złotych Globów, Grammy, BAFTY, filmowych statuetek MTV, Nagrody Peabody'ego przyznawanej za wybitne dokonania w domenie kulturowej itd.

Twórcy zdecydowali wykorzystać piosenkę Kate Bush w jednej z bardziej dramatycznych scen nowej serii (uwaga, będzie SPOILER), kiedy to okazuje się, że ulubiona muzyka jest kluczem do ratunku przed Vecną - groźnym potworem, który posiada zdolność manipulowania ludzką psychiką.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jego ofiarą pada jedna z głównych bohaterek serii, Max (Sadie Sink). Choć wydaje się, że nie ma dla niej nadziei i jest bardzo blisko niechybnej śmierci, przyjaciele puszczają jej na walkmanie kasetę z "Running Up That Hill". Dzięki tej melodii Max znajduje siły, żeby uciec przed przeciwnikiem. Towarzyszy temu spektakularna scena ucieczki, która zyskuje na dramatycznym wydźwięku właśnie dzięki utworowi śpiewanemu przez Kate Bush.

Po premierze widzowie "Stranger Things" błyskawicznie zaczęli wyszukiwać hit z lat 80. i "Running Up That Hill" już po weekendzie był na szczycie listy Top 10 najpopularniejszych piosenek na iTunes. Niedługo potem poszybowała także wysoko na amerykańskiej liście TOP50 Spotify i zajęła tam drugie miejsce - w globalnym zestawieniu zdobyła z kolei czwartą lokatę.

Spotify podało wręcz, że w poniedziałek 30 maja 2022 roku globalna transmisja tej ballady wzrosła o 8700 proc. w porównaniu z poprzednimi daniami. A to nie koniec pasma sukcesów. "Variety" donosi, że piosenka wróciła do kultowego zestawienia Billboard i po 37 latach od premiery przeskoczyła o kilkadziesiąt oczek swoją poprzednią lokatę. Teraz zajmuje miejsce ósme. Podkreślmy, że to pierwszy w karierze Kate Bush przypadek, kiedy jej utwór trafił do amerykańskiej pierwszej dziesiątki.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Sama Kate Bush nie posiada się ze szczęścia. Na swojej stronie umieściła stosowny wpis:

Może słyszeliście, że Netflix niedawno pokazał pierwszą część porywającego i fantastycznego sezonu "Stranger Things". Zawiera on "Running Up That Hill", a młodzi widzowie, którzy kochają ten serial, dali mojej piosence nowe życie. Ja też go kocham!
Z tego powodu "Running Up That Hill" wróciło na listy przebojów na całym świecie i tylko w Wielkiej Brytanii okupuje miejsce ósme. To bardzo ekscytujące! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierają piosenkę. Sama czekam z zapartym tchem na resztę sezonu, która ukaże się w lipcu.
Więcej o: