Nie żyje Julee Cruise. Muza Davida Lyncha miała 65 lat

W wieku 65 lat zmarła piosenkarka i akorka Julee Cruise, której głos uświetniał tak kultowe produkcje Davida Lyncha jak "Blue Velvet" i "Miasteczko Twin Peaks". Reżyser specjalnie dla niej napisał słowa do piosenki "Falling", która w dużej mierze tworzyła niepowatrzalną atmosferę kultowego serialu.

Julee Cruise wycofała się z życia zawodowego jeszcze w 2018 roku - wtedy też ogłosiła, że choruje na toczeń. W wyniku tej autoimmunologicznej choroby system odpornościowy atakuje własne tkanki i komórki. O śmierci artystki poinformował pisarz Edward Grinnan - prywatnie jej mąż.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Nie żyje Julee Cruise. Wokliastka znana z "Twin Peaks" miała 65 lat

9 czerwca Grinnan napisał na Facebooku - "Pożegnałem dziś moją żonę, Julee Cruise. Opuściła ten wymiar na własnych warunkach. Bez żalu. Odeszła w spokoju. (...) W czasie jej przejścia puściłem jej 'Raom' [piosenkę grupy B-52, z którą koncertowała w latach 90. - przyp. red.]. Teraz będzie wiecznie wędrować. Spoczywaj w pokoju, kocham cię".

Na oficjalnym profilu wokalistki Brien Travis, który przejął stronę po śmierci artystki, napisał:

Była bardzo dobrą i uroczą osobą. Zawsze była i będzie głosem miłości.

Cruise była piosenkarką, kompozytorką, aktorką i muzyczką. Przez lata tworzyła i koncertowała z licznymi postaciami ze świata muzyki - nagrywała m.in. z Mobym, grupą Hybrid, zespołem B-52 czy Pharrellem. Jej muzyka została wykorzystana w kultowym horrorze "Krzyk", serialu "CSI: Miami", a Robert Altman umieścił je piosenkę "The World Spins" w scenie z baletem w filmie "The Company". Największą popularność przyniosła jej współpraca z kompozytorem Angelo Badalamentim i reżyserem Davidem Lynchem.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Badalamentiego poznała w Nowym Jorku. W 1985 roku komponował ścieżkę dźwiękową do "Blue Velvet" w reżyserii Davida Lyncha. To właśnie on zaproponował Cruise współpracę przy tym projekcie. W pierwszej kolejności zaśpiewała piosenkę "Mysteries of Love", która znalazła się w końcowych scenach filmu.

 

Słowa do niej napisał Lynch - głos Julee tak go zachwycił, że razem z Badalamentim stworzył dla niej kolejne piosenki, któryych większość znalazła się potem na jej debiutanckiej płycie "Floating into the Night" z 1989 roku. Album trafił na listę Billboard, a także posłużył za kanwę do wyreżyserowanego przez Lyncha awangardowego widowiska "Industrial Symphony No. 1".

 

Jeszcze ważniejszym projektem okazała się ścieżka dźwiękowa do serialu "Miasteczko Twin Peaks". Instrumentalna wersja utworu "Falling" stała się głównym motywem muzycznym produkcji, a Cruise zaśpiewała w jej pełnej wersji. Utwór wywołał niemałą sensację - zdobył nagrodę Grammy dla najlepszej popwej instrumentalizacji, a singiel z interpretacją wokalistki osiągnął status złotej płyty. Cruise wystąpiła także w serialu, gdzie zagrała piosenkarkę w lokalnym barze, pojawiła się także w projekcie "Twin Peaks: Fire Walk with Me".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: