Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie. EBU rozważa organizację konkursu w Wielkiej Brytanii

Europejska Unia Nadawców przekazała, że finał Eurowizji nie odbędzie się w 2023 roku w Ukrainie. Wcześniej władze w Kijowie zgłaszały chęć, by konkurs zorganizować w Mariupolu. Niestety oblegane od początku wojny przez wroga miasto zostało później zajęte przez Rosjan.

Finał konkursu piosenki Eurowizji w 2023 roku nie będzie się mógł odbyć na Ukrainie - poinformowała w piątek 17 czerwca Europejska Unia Nadawców (EBU). Zgodnie z regulaminem, kraj wygrywający konkurs w danym roku, organizuje go w kolejnym - a w 2022 roku w Turynie zwyciężyła właśnie ukraińska Kalush Orchestra.

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie? Nowym organizatorem może być Wielka Brytania

EBU stwierdziła, że jako nowy organizator rozważana jest Wielka Brytania, której przedstawiciel - Sam Ryder - zajął w tegorocznym konkursie drugie miejsce. W komunikacie czytamy, że decyzja ta ma związek z tym, że "Ukraina nie będzie mogła zapewnić bezpieczeństwa potrzebnego do goszczenia, organizacji i emisji konkursu".

"EBU dziękuje ukraińskiemu publicznemu nadawcy za pełną zaangażowania współpracę i rozważanie różnych scenariuszy od czasu zwycięstwa Kalush Orchestry w Turynie 14 maja. Podzielamy też smutek i rozczarowanie strony ukraińskiej, że przyszłoroczny konkurs nie będzie mógł być zorganizowany w Ukrainie" - napisała unia nadawców.

Przeczytaj więcej informacji o Eurowizji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ukraina rozpoczęła przygotowania do Eurowizji 2023. Chęć organizacji konkursu zgłosiły też Włochy i Hiszpania

Tuż po finale Eurowizji 2022 ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z Radiem Swoboda zapewniał, że konkurs odbędzie się w tym kraju mimo wojny z Rosją. - Gdzie dokładnie? W odbudowanym Mariupolu czy innym mieście... Myślę, że to będzie jeszcze dyskutowane - mówił wówczas polityk. Mariupol typował także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Ukraina już rozpoczyna przygotowania do finału Eurowizji 2023. Głównym zagadnieniem, którym się zajmujemy, jest sprawa bezpieczeństwa - poinformował w czwartek 16 czerwca zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

W związku z wojną w Ukrainie, chęć organizacji przyszłorocznego konkursu wyrazili nadawcy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji i Hiszpanii. Także Jacek Kurski przekazał, że Polska jest gotowa by przeprowadzić konkurs, jeśli zostanie o to poproszona.

Więcej o: