Röyksopp ogłaszają "Profound Mysteries II". Premiera dwóch nowych singli: "Unity" i Sorry"

Röyksopp, mistrzowie elektronicznego popu, zapowiadają drugą część swojego obszernego projektu Profound Mysteries, "Profound Mysteries II', która ukaże się 19 sierpnia. Najpierw, 14 czerwca, Röyksopp zachwycili fanów niespodziewanym wydaniem nowego utworu "Sorry" z udziałem Jamie Irrepressible, a następnie, 15 czerwca, w ślad za nim, ukazuał się "Unity" z udziałem Karen Harding.

Berge i Brundtland opisują "Profound Mysteries" jako największe przedsięwzięcie w karierze Röyksopp. Materiał ten przynosi zarówno unikalne brzmienie, nad którym pracowali przez dekady, jak i jego rozwinięcie. To śmiałe spojrzenie w przyszłość i hołd złożony artystom, gatunkom i ruchom muzycznym, które jako pierwsze ich zainspirowały. To projekt, nad którym pracowali przez całe życie (najstarsze pomysły sięgają początków Röyksopp, dosłownie wykorzystując dane MIDI skomponowane przez zespół, gdy byli nastolatkami w latach 90.), a jednocześnie zupełnie nowy.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 119

Royksopp wiedzą, co robią. Nadchodzi nowa płyta "Profound Mysteries II"

We wczesnych latach kluczowej epoki w historii norweskiej muzyki elektronicznej pionierzy Berge i Brundtland zanurzyli się w scenie techno w Tromsø. Później założyli Röyksopp w innym płodnym okresie twórczym, znanym jako Bergen Wave; wielu artystów, którzy pojawili się na obu scenach, stało się ważnymi partnerami twórczymi w całej karierze Röyksopp.

Ich debiutancki album "Melody A.M." (wydany w 2001 roku) był przełomowym sukcesem tej sceny i zapoczątkował wpływową karierę, która zaowocowała pięcioma albumami studyjnymi, dziesiątkami międzynarodowych przebojów oraz licznymi nominacjami do nagród Grammy, BRIT i Spellemannprisen. Stworzyli też dziesiątki cenionych remiksów dla takich artystów jak Depeche Mode, Beck, Lady Gaga i Coldplay, a do tego pracowali z Robyn, Lykke Li i The Knife/Fever Ray z Karin Dreijer Andersson.

"Profound Mysteries" także charakteryzuje się bogactwem featuringów. Jak zwykle Berge i Brundtland napisali, wykonali i zaaranżowali większość nagrań w Norwegii, choć ich współpraca rozciąga się na cały świat. Na "Profound Mysteries" Röyksopp nagrywał smyczki i dęte drewniane w Nowym Jorku, Berlinie i Paryżu, a gościnne wokale pochodzą zarówno od artystów dobrze znanych z uniwersum Röyksopp (Susanne Sundfør), jak i nowych (Allison Goldfrapp, Beki Mari, Astrid S, Karen Harding, Pixx i Jamie Irrepressible).

Każdemu utworowi towarzyszy "artefakt" i "wizualizer" stworzony przez australijskiego artystę współczesnego Jonathana Zawadę, a także krótki film nakręcony we współpracy ze skandynawską agencją produkcyjną Bacon. Pierwszy singiel zwiastujący "Profound Mysteries II" - "Unity" - został nagrany z udziałem Karen Harding. Wspominając współpracę, Harding powiedziała: "To dla mnie prawdziwy zaszczyt pracować z Röyksopp, jestem ich fanką i zawsze uwielbiałam sposób, w jaki wykonują swoją muzykę. 'Unity' jest wyjątkowym nagraniem, które buduje się z intensywnością, której pożądam w muzyce, a to znacznie pomogło mi w stworzeniu linii wokalnej".

 
Więcej o: