Rosja. Artyści sprzeciwiający się wojnie nie mogą koncertować, władze wymyślają preteksty

W Rosji artyści, którzy sprzeciwili się wojnie, nie mogą publicznie występować. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że choć nie ma oficjalnego zakazu, to pod różnymi pretekstami lokalne władze zrywają koncerty.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę część rosyjskich wykonawców potępiła politykę Władimira Putina i wezwała do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych. Teraz władze szukają różnych sposobów, by utrudnić im koncertowanie.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nagła kontrola sanitarna i przeciwpożarowa w czasie koncertów niepokornych rosyjskich artystów

W moskiewskim Gław Clubie odwołano występy raprockowej grupy Anacondaz i jazz-rockowej Nieszcziastnyj Słuczai oraz ubiegłorocznej reprezentantki Rosji w konkursie Eurowizji - Maniży. Organizatorzy koncertów napisali w specjalnym oświadczeniu wprost, że decyzja od odwołaniu koncertów została podjęta przez nich "pod naciskiem władz państwowych". Opisali, że od kilku tygodni dzwonili do nich urzędnicy i namawiali do odwołania występów. Za każdym razem Gław Club odmawiał. Na dwa dni przed koncertem grupy Anacondaz organizatorzy zostali poinformowani, że w klubie zostaną przeprowadzone kontrole sanitarne i przeciwpożarowe. Organizatorzy skomentowali tę sytuację krótko:

Przepraszamy, próbowaliśmy.

To nie pierwszy odwołany występ Maniży. Nie udało się jej zagrać także na czerwcowym festiwalu Stereoleto, który odbył się w Petersburgu. Reprezentantka Rosji na 65. festiwalu Eurowizji wydała antywojenną piosenkę i jest zaangażowana w pomoc uchodźcom. 

 

Wcześniej w Tatarstanie został odwołany festiwal pamięci lidera grupy Kino Wiktora Coja. Prawdopodobnie dlatego, że organizatorzy nie zgodzili się na cenzurę repertuaru. Część utworów radzieckiego wykonawcy stało się symbolem przemian i walki z reżimem. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Maciej Jastrzębski/i mg/w mt

Więcej o: