R. Kelly skazany na 30 lat więzienia. Gwiazdor R&B wykorzystywał seksualnie kobiety i dzieci

Amerykański piosenkarz R. Kelly został skazany na 30 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie dzieci i kobiet. Pochodzący z Chicago wykonawca hip-hopu i R&B został też ukarany grzywną w wysokości 100 tysięcy dolarów.

55-letni dziś R. Kelly (Robert Sylvester Kelly) jesienią 2021 r. został uznany za winnego dziewięciu zarzutów: osiem z nich dotyczyło porwania i handlu ludźmi w celach seksualnych, jeden zaś tyczył się zorganizowanej działalności przestępczej.

W środę 29 czerwca Sąd Federalny na nowojorskim Brooklynie skazał Kelly'ego na 30 lat więzienia. Podczas ogłoszenia wyroku sędzia Ann Donnelly powiedziała, że oskarżony wykorzystywał swoją pozycję i wpływy sprzed 20 lat, aby zmuszać kobiety i dzieci do "niedających się opisać rzeczy i zarażając je nieuleczalnymi chorobami". Według sądu R. Kelly miał także handlować kobietami oraz (w 1994 r.) sfałszować dokumenty 15-letniej wówczas piosenkarki Aaliyah tak, aby móc się z nią ożenić.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Oskarżyciele wnosili o karę wyższą niż 25 lat pozbawienia wolności, podczas gdy obrońcy chcieli dziesięciu lat więzienia. W USA to minimalna kara za czyny zarzucane R. Kelly'emu. Przeciwko piosenkarzowi toczą się postępowania w trzech innych sprawach.

Zobacz wideo Skandal seksualny w Hollywood. Molestowanie i gwałty w świecie show-biznesu. Kto został oskarżony, a kto padł ofiarą? [PODSUMOWANIE]

R. Kelly skrzywdził dziesiątki kobiet i dzieci. Jedną z jego ofiar była Aaliyah

O podejrzeniach wobec R. Kelly'ego było głośno już w latach 90., m.in. za sprawą "związku" z nieletnią wtedy Aaliyah. Kelly załatwił dziewczynie fałszywy dowód osobisty, którym zaświadczył, że ma ona nie 15, ale 18 lat. Gwiazdor był przekonany, że Aaliyah zaszła z nim w ciążę. Chciał ją poślubić, aby uniknąć odpowiedzialności za seks z nastolatką (jako jego żona nie musiałaby zeznawać na jego niekorzyść w sądzie). Ślub odbył się 31 sierpnia 1994 r., a rok później rodzice młodej piosenkarki doprowadzili do anulowania tego małżeństwa. Po rozstaniu Aaliyah nigdy już nie chciała poruszać tematu Kelly'ego. Damonowi Dashowi, z którym była związana do swojej tragicznej śmierci w 2001 r., mówiła jedynie, że Kelly to "zły człowiek".

Rok później gwiazdora oskarżono o posiadanie dziecięcej pornografii, ale w 2008 r. został uniewinniony, gdyż rzekome ofiary wycofały swoje zeznania. Uważa się, że zostały przekupione.

W serialu dokumentalnym "Surviving R. Kelly" z 2019 r. pokazano skalę przestępstw muzyka, który - jak mu właśnie udowodniono - nie tylko gwałcił, ale również więził dziesiątki kobiet, w tym niepełnoletnich. Molestował także chłopców.

***

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: