Monty Norman nie żyje. To on stworzył muzykę do pierwszego Bonda - w tym kultowy motyw

Monty Norman nie żyje. Brytyjski kompozytor zmarł w wieku 94 lat. Artysta najbardziej znany był ze stworzenia muzyki do pierwszego filmu o przygodach Jamesa Bonda - "Doktor No". Norman jest też twórcą najsłynniejszego motywu muzycznego, który powracał w innych filmach o agencie 007.

"Z żalem przyjęliśmy informację o śmierci Monty'ego Normana. Stworzył ikoniczny hymn, który towarzyszył wejściu na kinowe ekrany najsłynniejszego tajnego agenta 007. Zawsze będziemy wdzięczni za jego wkład we franczyzę" - poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych producenci filmów o Bondzie, Michael G. Wilson i Barbara Broccoli.

 

Jak napisano na oficjalnej stronie serii filmów o Jamesie Bondzie, główny motyw muzyczny został skomponowany przez Monty'ego Normana, a następnie zaaranżowany przez Johna Barry'ego i powracał w kolejnych filmach o 007. Motyw ten, w różnych, czasem zmienionych formach, możemy usłyszeć w sekwencji, w której widać sylwetkę Bonda przez lufę pistoletu, a następnie strzela on w kierunku ekranu. 

Zobacz wideo Dlaczego tyle czekaliśmy na kolejną część przygód Jamesa Bonda? Winna nie tylko pandemia

Monty Norman nie żyje. Kompozytor stworzył muzykę do pierwszego filmu o agencie 007

Monty Norman najbardziej znany jest z muzyki skomponowanej na potrzeby pierwszego filmu o Jamesie Bondzie. Kompozytor był obecny na planie filmowym do "Doktora No". Właśnie wtedy stworzył piosenkę "Underneath the Mango Tree", którą śpiewają Ursula Andress i Sean Connery na plaży. 

 

Sam motyw przewodni, który był wykorzystywany w serii o agencie 007, powstał na bazie kompozycji, która wcześniej nie została wykorzystana przez Normana. Kompozytor stworzył ją podczas pracy nad musicalem "Dom pana Biswasa" - który ostatecznie został odwołany. Jak mówił sam artysta, chciał, by bondowski motyw odzwierciedlał charakter bohatera. - Jego seksowność, tajemniczość, bezwzględność - wszystko jest w tych kilku nutach - mówił. Później motyw ten wykorzystał i nieco zmienił John Barry. Oryginalny, pierwszy motyw był jednak doceniany - Norman otrzymał za tę kompozycję nagrodę Ivor Novello w 1977 roku. 

Lata później John Barry zaczął sobie przypisywać prawa do tej melodii. Artykuł na ten temat pojawił się w "Times of London". Monty Norman zdecydował się wówczas pozwać gazetę. W 2001 roku Sąd Najwyższy zdecydował, że Monty Norman jest prawdziwym kompozytorem motywu. Twórcy przyznano wówczas 30 tys. funtów zadośćuczynienia.

Monty Norman nie żyje. Z jakich utworów znany jest kompozytor?

Kariera Monty Normana zaczęła się na długo przed "Bondem". Na początku grał w bigbandowym zespole i śpiewał u boku Cyrila Stapletona czy Stanleya Blacka. Później występował też na West Endzie. 

Skomponował muzykę do takich filmów, jak: "The Two Faces of Dr. Jekyll", "Call Me Bwana" czy "The Day the Earth Caught Fire". Poza tym pisał motywy do seriali i programów telewizyjnych brytyjskiej telewizji. Komponował też utwory do musicali - "Pinokio", "Expresso Bongo" czy "Songbook".

Więcej o: