W czwartek grał na Bulwarach Wiślanych, w piątek już na Narodowym z Coldplay

Wykonanie przeboju Czesława Niemena, "Sen o Warszawie", nie było jedyną niespodzianką, jaką przygotował Coldplay podczas koncertu w stolicy. Wokalista grupy, Chris Martin, zaprosił na scenę poznanego dzień wcześniej gitarzystę z Ukrainy. Poznali się na Bulwarach Wiślanych.

To był pierwszy koncert Coldplay w Polsce od 5 lat. Muzycy przyjechali do Warszawy dzień wcześniej, 7 lipca. Spacer po mieście okazał się nie tylko dobrą formą relaksu przed koncertem, ale również poskutkował powiększeniem składu zespołu. Nieznany gitarzysta pojawił się u boku grupy na scenie w PGE Stadionie Narodowym następnego dnia.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z ulicy prosto na stadiony

Podczas spaceru po Bulwarach Wiślanych wokalista Chris Martin poznał ulicznego muzyka. Romario Punch pochodzi z Ukrainy i jest uchodźcą wojennym. Przede wszystkim to jednak uzdolniony gitarzysta, który na co dzień gra na ulicach Warszawy. Zachwycony jego talentem Martin zaproponował, by podzielił się nim z większą publicznością podczas koncertu Coldplay. Na scenie Punch wykonał cover utworu z repertuaru Okean Elzy, "Obiymi" ("Przytul mnie"). Rozpoczynają go znaczące w kontekście ostatnich wydarzeń słowa "Kiedy nadejdzie dzień, skończy się wojna". Piosenka miała być symbolicznym wyrazem solidarności z Ukrainą. Nagranie z koncertu można obejrzeć na YouTube.

 

Przełom w karierze?

Choć Romario zajmuje się muzyką od wielu lat, występ u boku Coldplay na tak dużej scenie był dla niego przełomem. Całą historią podzielił się na swoim profilu na Facebooku. "Chciałbym podziękować przede wszystkim Chrisowi Martinowi za daną mi szansę! Oczywiście dziękuję reszcie @coldplay za te wyjątkowe chwile, które mi podarowali i całej ekipie. Mam nadzieję, że misja zespołu zmieni ten świat na lepsze" - napisał.

Jestem naprawdę wdzięczny wszystkim, którzy doprowadzili do tego wielkiego wydarzenia w moim życiu. Specjalne podziękowania dla @okeanelzy_official za szybką reakcję w social mediach! A także każdemu, kto udostępnił filmik ze mną i skomentował, że to nie obcy facet, tylko ja, wasz @romariopunch. Mam nadzieję, że to dopiero początek mojej kariery muzycznej. Będę wdzięczny, jeśli zostaniecie ze mną i będziecie śledzić to, co robię. Ten chłopak będzie kiedyś sam wyprzedawać własne stadiony!

Sądząc po ilości pozytywnych reakcji w social mediach, marzenie Puncha może się niedługo spełnić.

Reakcje w sieci - autorzy oryginału i władze Ukrainy

Zespół Okean Elzy zareagował na cover Romario i podzielił się informacją na swoim profilu na Facebooku. "Bardzo dziękujemy za wasze wsparcie okazane Ukrainie" - napisali muzycy w poście, cytując nagranie udostępnione przez Coldplay. Ukraińska grupa również pojawiła się w Polsce. Podczas koncertu, który odbył się na warszawskim Torwarze 28 czerwca, zbierano fundusze na pomoc potrzebującym w czasach wojny.

Na występ Romario zareagowały także władze Ukrainy, dzieląc się wydarzeniem na oficjalnym profilu na Facebooku. Fragment koncertu udostępnili też ukraińscy politycy, między innymi Anton Gerashchenko, Minister Spraw Wewnętrznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo
Więcej o: