OFF Festival Katowice 2022: Ogłaszamy artystów ze Sceny Dr. Martens!

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Poza gwiazdami i zespołami takimi jak Iggy Pop, Papa Dance, Bedoes czy Natalie Bergman pojawią się też wyraziści i bezkompromisowi artyści, którzy zagrają na kameralnej scenie Dr. Martnes.

Dr. Martens od lat przełamuje schematy, prowokuje, podkreśla indywidualizm i pozwala wyróżnić się z tłumu. Skupia wokół siebie społeczność ludzi, którzy nie boją się zabierać głosu, są bezkompromisowi i wyraziści.Muzyka jest w DNA Dr. Martens,a festiwale muzyczne to naturalne środowisko dla marki, która stała się symbolem subkultur i ulubionymi butami wielu artystów na świecie. Dowodem na to jest kolejna odsłona ScenyDr.Martens na tegorocznym OFF Festivalu.Już wiemy kto zagra wtejkameralnej przestrzeni.

OFF Festival Katowice 2022: Kto wystąpi na scenie Dr. Martens?

Zobacz wideo "Na tym festiwalu nie liczy się to, co się gada, tylko to, co się gra". Wywiad z Arturem Rojkiem

Postman

Ten listonosz niesie i złe, i dobre wiadomości. Ukraiński muzyk Kostiantyn Pochtar ruszył w marcu w nieprzerwaną trasę, by opowiadać ludziom o cierpieniach jego rodaków zmagających się z rosyjską agresją, ale jego pieśni i reakcje słuchaczy, a także wsparcie, które za tym idzie, pozwalają miećnadzieję. Postman to multiinstrumentalista, śpiewający poeta, nie bez powodu porównywany często do Boba Dylana, ale poszukujący inspiracji również w tradycji rocka psychodelicznego.

Blokowisko

Po premierze ich albumu „Płonie" rzeczywiście zrobiło się gorąco –wygrali głosowanie publiczności w plebiscycie Sanki 2021, organizowanym przez „Gazetę Wyborczą", a recenzenci zgodnie cmokali, że wreszcie pojawił się godny spadkobierca i polskiej zimnej fali, i postpunkowych eksperymentów Roberta Brylewskiego. Muzyczne korzenie Blokowisko –projekt Macieja Jurgi i Cezarego Zielińskiego – rzeczywiście ma w latach 80., ale jest miejską opowieścią o tym, co tu, teraz i zawsze.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Youth Novels

Duet z Wągrowca - Ania Babrakowska i Emil Nowak – który nie tylko nazwę, ale i talent do zaklinania melancholii w dźwięki przechwycił od LykkeLi. Zawędrowali już i na sceny popularnych festiwali, i na soundtrack masowej produkcji telewizyjnej („Pod powierzchnią" w TVN) i do serc fanów ambitnego, szlachetnego popu. Współpracują ze świetnymi producentami stąd (Szatt, Piotr Maciejewski) i stamtąd –singel „What If" miksował Chris Allen, współpracujący m.in. z RY X i Unkle.

Ewa Sad

Ewa Sadowska dała się poznać jako śpiewająca basistka indiepopowej grupy Sorja Morja (widzieliśmy się na OFFie w 2018 r.) oraz jedna z kluczowych postaci kolektywu Polonia Disco. Jako Ewa Sad działa solo na pograniczu psychodelicznego hip-hopu i duchologicznego lo-fi popu. Jest podopieczną Tygrysy Records, labelu Błażeja Króla.

Chair

Hubert i Cura podobno poznali się na Instagramie, pisząc o krzesłach, stąd nazwa projektu. To, że nigdy nie grali razem w jednym pomieszczeniu, nie przeszkodziło im we wspólnym muzykowaniu i podpisaniu kontraktu – też zTygrysami – ale w Katowicach będą obecni nie tylko duchem, ale i ciałem. „Nasza muzyka brzmi jak postpunk, ale nagrywamy i produkujemy ją w hiphopowy sposób" – mówią. Jakkolwiek to robią, rezultat jest znakomity.

Franek Warzywa i Młody Budda

Franek Drażba równie dobrze czuje się w osiedlowym warzywniaku, jak na TikToku, a czuje się dobrze, bo jada warzywa. Dzięki temu może pędzić z uśmiechem na transowych podkładach przygotowanych przez Młodego Buddę. Od hyperpopu do techno, od galerii sztuki przez internetowe zakamarki wprost na scenę OFFa.

Bałtyk

Uwaga, można w tym zatonąć. Bałtyk to postfolkowy/avantpopowy projekt Michała Rutkowskiego z Warszawy, rzecz intymna, krucha, smutna i... piękna. Muzyka tworzona samotnie i w dużej mierze o samotności, choć warto, ale można ją przeżywać wśród ludzi.

Jann

Studiował śpiew w Londynie, parał się muzyką operową, ale wrócił do Polski. I całe szczęście, bo takich głosów w polskim popie brakuje. Takiego popu też mamy jak na lekarstwo –gdzie z wysmakowanych, szlachetnych drobiazgów buduje się całość, która może zachwycić tłumy. Jann zwrócił na siebie uwagę wydanym w 2020 roku singlem „Do You Wanna Come Over?", ale pełnię swoich możliwości, niczym paw wielobarwny ogon, prezentuje dopiero na tegorocznej epce „Power". Rzeczywiście, jest power!

Bogdan Sękalski

Forma lekka, rytmiczna, taneczna, niesiona chwytliwymi melodiami, za to treści skupiające się na rzeczach poważnych i nieprzyjemnych – porażkach, niezręcznościach i złośliwościach. Niecodzienne połączenie i twórca zbyt oryginalny, by z zakamarków internetu przedrzeć się do radia – za to na OFFie będzie jak najbardziej na miejscu.

Sponsorem sceny jest Dr. Martens.

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Wystąpią też wcześniej ogłoszeni: Iggy Pop, Central Cee, Metronomy, Rina Sawayama, Bikini Kill, DIIV, ROMY, Papa Dance gra "Poniżej krytyki", Alyona Alyona, Kacperczyk, Pi’erre Bourne, Yves Tumor & Its Band, Altin Gün, Molchat Doma, Dry Cleaning, Q, WaluśKraksaKryzys gra "MiłyMłodyCzłowiek", Prospa, DJ Seinfeld presents Mirrors: Live, Erika de Casier, Myd (LIVE BAND), Natalie Bergman, Arooj Aftab, Yard Act, Shygirl, Sofia Kourtesis, Ela Minus, Mdou Moctar, The Armed, Jaubi, Crows, Squid, Lex Amor, Duchy i inni.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym – Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej –Rossmann, natomiast Sponsorem Sceny Eksperymentalnej – BUH.

Karnety dostępne są na stronie festiwalu. Karnety z 2020 i 2021 roku zachowują ważność.

Więcej o: