Eurowizja. Wielka Brytania oficjalnie przejęła od Ukrainy następny konkurs, premier już to skomentował

Chociaż zgodnie z zasadami zwycięstwo Kalush Orchestra na Eurowizji w Turynie zapewniło prawo organizacji następnej imprezy Ukrainie, odbędzie się ona w Wielkiej Brytanii. Do sprawy odniósł się już na Twitterze premier Boris Johnson.

Wielka Brytania została ogłoszona - już oficjalnie - gospodarzem Eurowizji w przyszłym roku. Ukraina ma automatycznie zakwalifikować się do Wielkiego Finału razem z tzw. Wielką Piątką. Główną przyczyną podjęcia takiej decyzji przez Europejską Unię Nadawców są względy bezpieczeństwa. Regulamin konkursu stanowi, że można go przełożyć w sytuacji siły wyższej, takiej jak wojna.

Jest oficjalna decyzja w sprawie Eurowizji 2023. Premier Wielkiej Brytanii komentuje

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze potwierdził, że kwestia organizacji konkursu była omawiana przez niego z prezydentem Ukrainy. Napisał:

W poprzednim tygodniu wraz z prezydentem Zełenskim uzgodniliśmy, że gdziekolwiek odbędzie się Eurowizja 2023, musi ona docenić państwowość i naród Ukrainy.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Organizator już w czerwcu potwierdził spekulacje, że gospodarzem będzie ktoś inny niż zwycięski kraj - rozważana była właśnie Wielka Brytania, której przedstawiciel, Sam Ryder, zajął w tegorocznym konkursie drugie miejsce. Na razie nie wiadomo dokładnie, w którym mieście odbędzie się Eurowizja 2023.

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wielka Brytania do tej pory organizowała Eurowizję ośmiokrotnie - w 1960, 1963, 1968, 1972, 1974, 1977, 1982 oraz 1998 roku. Sam Ryder wykonaniem utworu "Space Man" "podniósł Wielką Brytanię z konkursowego dna", pisaliśmy po konkursie w Turynie. W ostatnich latach proponowane przez BBC piosenki lądowały w finałowej końcówce. Odkąd 11 lat temu grupa Blue uplasowała się na 11. miejscu finału, reprezentantom Wielkiej Brytanii nie udało się wyjść poza drugą i trzecią dziesiątkę. 

Więcej o: