Sting zaprosił na scenę Macieja Stuhra. Aktor tłumaczył słowa artysty. "Demokracja została zaatakowana"

Brytyjski wokalista Sting wygłosił w trakcie sobotniego koncertu w Warszawie krótkie przemówienie odnoszące się do wojny w Ukrainie. Przedtem jednak zaprosił na scenę aktora Macieja Stuhra, który tłumaczył jego słowa. Sting nazwał Polaka "bardzo znanym człowiekiem, szanowanym aktorem, działaczem i myślicielem".

Sting podczas sobotniego koncertu na PGE Narodowym w Warszawie ogłosił przed zakończeniem koncertu, że chce powiedzieć kilka słów na temat Ukrainy. Zaznaczył, że chce, by jego przesłanie było klarowne, więc poprosił o tłumaczenie "polskiego przyjaciela".

- To bardzo znany człowiek, szanowany aktor, działacz i myśliciel. Panie i panowie, proszę powitać na scenie Macieja Stuhra - mówił Sting.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Brytyjski artysta następnie wygłosił krótkie przemówienie, tłumaczone na bieżąco przez polskiego aktora. Nagrania z tego fragmentu koncertu szybko trafiły do sieci dzięki obecnym na miejscu fanom.

- Demokracja została zaatakowana. Zaatakowana w każdym kraju na świecie. Jeśli nie będziemy jej bronić, stracimy ją na zawsze. Ale demokracja to bałagan. Demokracja to frustracja. Demokracja bywa nieskuteczna. Wymaga ciągłej uwagi, ciągłej naprawy, ale wciąż warto o nią walczyć, bo alternatywa dla demokracji to koszmar - mówił Sting. 

 

Jak dodał wokalista, "alternatywa dla prawdziwej demokracji to więzienie, więzienie umysłu".

- Alternatywa dla demokracji to przemoc, opresje, zniewolenie i milczenie. Ta alternatywa nazywa się tyranią, a każda tyrania oparta jest na kłamstwie. Im większa tyrania, tym większe kłamstwo. Tyran okłamuje swój naród i świat, a przede wszystkim okłamuje samego siebie - wskazywał Sting.

Zobacz wideo Piotr Adamczyk niczym bohater "Kodu da Vinci". Zobacz zwiastun "Wrobionego"

Sting na PGE Narodowym: Nie możemy przegrać tej batalii

- Jeśli nie zgadzasz się z tyranem, ryzykujesz więzieniem, torturami, a nawet śmiercią. A jednak to właśnie musimy zrobić, każdy z nas. Musimy podjąć to ryzyko i bronić naszego prawa, by mówić prawdę. Nasz umysł musi pozostać wolny, musimy bronić wolności, aby być sobą, w naszych umysłach i ciałach - podkreślał.

Sting wskazał, że "wojna w Ukrainie to absurd zbudowany na kłamstwie".

- Jeśli przełkniemy to kłamstwo, ono nas zje, ale kłamstwo panicznie boi się prawdy. Prawda musi zostać usłyszana. I nie możemy przegrać tej batalii - podsumował.

"Na pewne chwile czeka się całe życie" - tak komentował to wydarzenie w mediach społecznościowych na kilka godzin przed koncertem Maciej Stuhr, nie ujawniając jeszcze, że pojawi się na koncercie Stinga.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: