Selena Quintanilla do dziś nazywana jest "królową Tejano", gatunku, w ramach którego jako nastolatka wyznaczyła zupełnie nową ścieżkę dla kobiet. Warto podkreślić, że ta muzyka łącząca elementy polki, jazzu i country w języku hiszpańskim przez długie lata była zdominowana przez mężczyzn. Nim gwiazda Seleny rozbłysła, jej ojciec, który pełnił także rolę jej menadżera, często słyszał od ludzi z branży, że piosenkarka nie ma szansy odnieść sukcesu, tworząc w nurcie tej "męskiej muzyki".
Piosenkarka urodziła się w 1971 roku i śpiewała już od dziecka. Najpierw w rodzinnym zespole, a potem na własny rachunek. W 1987 roku otrzymała tytuł najlepszej piosenkarki Tejano i nagrodę tę zdobyła jeszcze dziewięć razy. Jej kariera zaczęła nabierać drastycznego tempa w 1989 roku, po tym jak na rynku ukazał się album "Selena". To była jej pierwsza płyta i zadebiutowała na siódmym miejscu listy Billboard dla meksykańskich albumów. W ciągu następnych lat Selena skutecznie zjednywała sobie serca słuchaczy i budowała swoją pozycję.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Na całym świecie sprzedała ponad 30 milionów płyt, jeszcze za życia media pisały, że jest popularniejsza niż samo Tejano. W 1995 roku w magazynie "Billboard" napisano, że jej wokal był połączeniem możliwości Janet Jackson i Whitney Houston, zarówno pod względem stylu, jak i skali głosu. Już w 2020 roku ten sam "Billboard" umieścił ją na trzecim miejscu listy "Najwspanialszych Latynoskich Artystów Wszech Czasów".
Specjaliści podkreślają, że jej pierwszej udało się rozbić gatunkową bańkę, bo to jej twórczość przyczyniła się do tego, że Tejano przebiło się do głównego nurtu. W 1993 roku wytwórnia EMI wydała album "Live!" z koncertowymi wersjami jej największych przebojów - to to wydawnictwo przyniosło jej nagrodę Grammy dla najlepszego meksykańskiego lub amerykańskiego albumu - Selena była pierwszą wokalistką Tejano, która tego dokonała. W 1994 roku jej następny album "Amor Prohibido" został najlepiej sprzedającą się latynoską płytą w USA.
23 sierpnia wydany zostanie pośmiertny album Seleny "Moonchild Mixes", na którym pojawi się 13 piosenek. To nowe aranżacje wczesnych nagrań piosenkarki, takich jak np. "Como Te Quiero Yo A Ti". Utwór został nagrany pierwotnie w 1987 roku - to będzie jego trzecia wersja. Napisał go Ricky Vela, który należał do oryginalnego składu zespołu Selena y Los Dinos, w którym gwiazda zaczynała podbój świata muzyki. Produkcją zajął się brat artystki - A.B. Quintanilla.
On i jego siostra Suzette w ostatnim wywiadzie dla ABC News przekazali, że bardzo się cieszą, iż wydawnictwo da szansę poznać twórczość Seleny nowemu pokoleniu słuchaczy i pozwoli Selenie wybrzmieć na nowo. Suzzete podkreśla:
Młodsi słuchacze odkrywają ją i szukają o niej informacji, chcą o niej wiedzieć więcej. Dlatego czuliśmy, że to ważne, by dać starej muzyce świeży oddech i pozwolić ją wykreować dla nowszych pokoleń.
Tak brzmi pierwsza piosenka z płyty:
Niewątpliwie w przyciąganiu zainteresowania młodszych widzów pomógł też poświęcony Selenie serial biograficzny Netfliksa. W główną rolę wcieliła się w nim znana z "The Walking Dead" Christian Serratos. Wszystkie odcinki przybliżające historię życia, burzliwego romansu i tragicznej śmierci artystki można obejrzeć na platformie od grudnia 2021 roku.
Selena zginęła 31 marca 1995 roku z rąk prezeski swojego fanklubu, Yolandy Saldivar. Przez pewien czas zabójczyni była również jej przyjaciółką oraz biznesową wspólniczką, prezeską sieci butików z ubraniami Seleny. Poza działalnością artystyczną Selena była także projektantką mody, gazety określały ją mianem "Madonny Tijuano" - założyła też sieć sklepów z własnymi ubraniami. Rodzina piosenkarki dopatrzyła się finansowych nieprawidłowości w papierach firmy oraz fanklubu - Saldivar miała przywłaszczyć 30 tysięcy dolarów za pomocą podrabianych czeków. Selena chciała załatwić sprawy polubownie. Kiedy jednak podczas spotkania w motelu zażądała od Yolandy wyciągów z banku i firmowej księgowości, ta wyjęła z torebki broń i wycelowała w stronę piosenkarki. Była 11.48.
Wokalistka próbowała uciekać, ale Saldivar strzeliła do niej dwukrotnie. Trafiła ją w poniżej prawego ramienia - kula uszkodziła tętnicę podobojczykową. To doprowadziło do dużej utraty krwi. Ranna Selena uciekła w stronę recepcji - źródła mówią, że zostawiła za sobą długi na 119 metrów ślad krwi. Nim straciła przytomność, wskazała Yolandę jako napastniczkę i podała numer pokoju, w którym do niej strzelono. O 12 karetka dowiozła ją do szpitala, jednak już w tym momencie stwierdzono śmierć mózgu.
Mimo wszystko lekarze zażarcie walczyli o jej życie, udało się przywrócić na jakiś czas niestabilne bicie serca. Przeprowadzono transfuzję krwi i zabrano ją na salę operacyjną - chirug próbował zatamować krwawienie, a potem już tylko reanimować pacjentkę. Po trwającej 50 minut operacji medycy orzekli o zgonie - przyczyną była utrata krwi i zatrzymanie akcji serca. Kilka dni później ówczesny gubernator Teksasu George W. Bush ogłosił 16 kwietnia (dzień urodzin artystki) teksańskim dniem Seleny.
Wiadomość o śmierci Seleny w amerykańskich mediach miała gigantyczny oddźwięk. Reakcje w dużej mierze przypominały to, co się działo po zabójstwach Johna Lennona, prezydenta Johna F. Kennedy'ego czy po zgonie Elvisa. Największe stacje telewizyjne przerywały regularne programy, żeby nadać informację o tragedii, a "The New York Times" przez dwa dni publikował o niej teksty na pierwszej stronie.
Magazyn "People" wydał kilka dni po zabójstwie specjalny numer poświęcony piosenkarce, przewidując, że być może zainteresowanie czytelników niedługo przeminie. To wydanie wyprzedało się w całości - to był milion egzemplarzy, który zniknął z kiosków w dwa tygodnie. Coś podobnego nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Sam pogrzeb przyciągnął 60 tysięcy żałobników z całego kraju i zagranicy - ludzie podróżowali, żeby zobaczyć dom Seleny, miejsce jej śmierci i butiki.
Selena była w trakcie nagrywania anglojęzycznej płyty. Wytwórnia zdecydowała się ją wydać już kilka miesięcy po śmierci artystki. Album "Dreaming of You" na rynku ukazał się w czerwu 1995 roku - na trackliście znalazły się piosenki w języku angielskim i hiszpańskim. Płyta okazała się natychmiastowym sukcesem, a jej nakład wzrósł jeszcze bardziej po tym, jak do kin trafił film biograficzny z Jennifer Lopez w roli głównej. Dodajmy, że film "Selena" z 1997 roku został niedawno dołączony do zasobów amerykańskiej Biblioteki Kongresu jako dzieło znaczące "kulturowo, historycznie lub estetycznie".
Saldivar próbowała uciec z miejsca zdarzenia - świadkowie zeznawali, że goniła Selenę krzycząc za nią "ty suko". Policja i FBI wyruszyły w pościg, szybko została osaczona. Poddała się dopiero po dziewięciu godzinach - w międzyczasie groziła samobójstwem. Skazano ją za morderstwo na dożywocie z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe po 30 latach. Nadal utrzymuje, że strzał oddany w kierunku Seleny był przypadkowy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.