Pol'and'Rock Festival. Owsiak komentuje oficjalne dane o inflacji. "Bzdety z pogranicza fantazji"

- Mówienie, że inflacja w Polsce wynosi 12-13 proc. to bzdety z pogranicza fantazji. Inflacja jest dwa razy większa i widać to po naszym festiwalu - stwierdził podczas konferencji prasowej na Pol'and'Rock Festival Jerzy Owsiak.
Zobacz wideo Wywiad z Andrzejem Sewerynem, bohaterem "Królowej"

Jerzy Owsiak podkreślił, że niektóre firmy, które dotąd współpracowały z festiwalem, "żądają nawet 100 proc. więcej". Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stwierdził, że najdroższe jest paliwo. - Tu wszystko jedzie na paliwie. Paliwo jest nam potrzebne m.in. po to, żeby wyprodukować na polu namiotowym prąd - zaznaczył, cytuje Wirtualna Polska, dodając, że wobec rosnących cen, organizatorzy musieli ciąć koszty - w tym roku np. nie została zbudowana mała scena.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Kabaret Neo-Nówka (2006 rok)Neo-Nówka wystąpiła na Pol'and'Rock Festival. Reakcja publiczności

Owsiak: Jest coś durnego w tym kraju, że tu zawsze coś nie styka

Jak podaje WP, Owsiak odniósł się również do działań sanepidu, które na terenie festiwalu miały być "niezwykle restrykcyjne". - Sprawdzali nas cztery godziny. Sprawdzali wszystkie apteczki, czy lekarstwa i rękawiczki medyczne mają daty ważności. Sprawdzali wszystkie stoiska gastronomiczne. I dobrze. Ale na terenie poza festiwalem też powstało całe miasteczko gastronomiczne. My nie wiemy, czy oni myją ręce i czy ich żywność jest przebadana. I ten ich dziki handel może zatruć nas wszystkich i to pójdzie na moje konto - powiedział.

Jerzy Owsiak podkreślił, że zapytał inspektorów, czy przebadali "te wszystkie budy, budki i budeczki przyklejone do festiwalu". - A oni mi na to, że większość tak. Większość, czyli nie wszystkie! A przecież tam ktoś może mieć coś, co może nas struć. Jest coś durnego w tym kraju, że tu zawsze coś nie styka. Nas restrykcyjnie kontrolują, ale dzikiego handlu nie - zaznaczył.

Sanepid odpowiada: Nie są naszym celem restrykcyjne kontrole obiektów, a nadzór nad bezpieczeństwem

Do słów Owsiaka odniosła się Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Jak podkreśliła w stanowisku przesłanym portalowi Gazeta.pl, festiwal po raz drugi odbywa się na terenie województwa i tegoroczne działania nie różnią się od tych prowadzonych w zeszłym roku, a wówczas nie było uwag ze strony organizatora.

"Do dnia 04.08.2022 r. na terenie festiwalu przeprowadzono 33 kontrole obiektów żywnościowych a poza terenem festiwalu 29. Niezależnie od powyższego kontrole żywieniowe przeprowadzane są na bieżąco. Dotychczas stwierdzono jeden przypadek działalności bez złożenia wniosku do Inspekcji Sanitarnej. Poza terenem festiwalu odbyła się kontrola, w wyniku której stwierdzono, że osoba prowadząca obiekt gastronomiczny prowadziła działalność bez złożenia wniosku o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Wobec powyższego Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie przeprowadzi postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej w oparciu o art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dodatkowo osoba ta została ukarana mandatem za brak orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych" - podkreśliła Małgorzata Kapłan.

Rzeczniczka szczecińskiego WSSE dodała, że "bezpieczeństwo osób, które biorą udział w festiwalu jest priorytetem dla pracowników Inspekcji Sanitarnej i przykładają [oni - red.] wszelkich starań, by punkty gastronomiczne spełniały przepisy prawa żywnościowego". "Działania, które prowadzimy mają na celu bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w festiwalu. Nie bez znaczenia jest również pogoda i wysokie temperatury, które przy niewłaściwych warunkach przechowywania żywności mogą sprzyjać zatruciom pokarmowym" - zaznaczyła.

"Jako służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w zakresie sanitarno-higienicznym prowadzimy działania mające na celu zapobieganie m.in. zatruciom pokarmowym. Nie są naszym celem restrykcyjne kontrole obiektów, a nadzór nad bezpieczeństwem w zakresie żywienia uczestników" - stwierdziła Małgorzata Kapłan.

Pol'and'Rock (zdjęcie ilustracyjne)Pol'and'Rock. Jedziesz na festiwal? To musi zabrać każdy woodstockowicz

Pol'and'Rock Festival potrwa do soboty. W piątek zagrają m.in. Strachy na Lachy, Voo Voo, Organek. Pełny harmonogram dostępny na stronie wydarzenia.

Więcej o: