Dua Lipa została honorową ambasadorką Kosowa. "To zaszczyt móc reprezentować mój kraj"

Dua Lipa wielokrotnie wykorzystywała swoją popularność, by nagłaśniać tematy związane z jej korzeniami. Przez wielu fanów były odbierane nawet jako wyraz nacjonalizmu. Za swoją działalność na rzecz Kosowa wokalistka została jednak wyróżniona tytułem honorowej ambasadorki kraju.

6 sierpnia 2022 roku Dua Lipa zyskała tytuł Honorowej Ambasadorki Kosowa. Artystka nigdy nie ukrywała swojego pochodzenia i aktywnie działała na rzecz kraju. Wielokrotnie zabierała głos w jego sprawie w mediach społecznościowych.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tytuł nadała sama prezydentka

Prestiżowy tytuł nadała artystce prezydentka Kosowa Vjosa Osmani. Zdjęcia z ceremonii pojawiły się na jej Instagramie. Opatrzyła je opisem, w którym dziękuje wokalistce za działalność na rzecz kraju. "Dziś nadałam tytuł Honorowego Ambasadora Republiki Kosowa Dui Lipie, ponieważ nieprzerwanie honorowo promuje nasz kraj na każdym kroku i pod każdym względem. Podziękowałam jej w imieniu wszystkich obywateli Republiki Kosowa za wszystko, co zrobiła i co sprawia, że nasz głos jest słyszalny na całym świecie" - napisała w języku albańskim.

 

W przemówieniu podsumowującym zasługi wokalistki wspomniała też jej ojca, Dukagjina Lipę, który jest dyrektorem Sunny Hill Festival. Pomysł na imprezę mającą "nanieść Kosowo na międzynarodową mapę kultury" wyszedł z jego inicjatywy w 2018 roku. W promocji pomagała również córka. Event odbywa się co roku w stolicy kraju, Prisztinie, z wyłączeniem okresu obostrzeń covidowych w 2020. 

 

Wpisy budzące kontrowersje

Dua Lipa opublikowała na swoich profilach na Twitterze i Instagramie kilka kontrowersyjnych wpisów, które wywołały dyskusję na temat poglądów politycznych artystki. Zarzucano jej m.in. prawicowy ekstremizm, nacjonalizm i wspieranie ideologii "Wielkiej Albanii" - idei zakładającej przyłączenie do terytorium kraju terenu stosunkowo od niedawna niezależnych państw lub ich części: Czarnogóry, Serbii czy Macedonii.

W jednym z tweetów wokalistka tłumaczy znaczenie słowa "autochtoniczny" w nawiązaniu do swoich korzeni. "Rdzenny, a nie będący potomkiem imigrantów" - napisała, stwierdzając, że Albańczycy z Kosowa są rdzenną ludnością tamtejszych ziem, nie intruzami. Nie bez znaczenia jest fakt, że Dua Lipa ma albańskie korzenie. Tuż przed ogłoszeniem niepodległości Kosowa albańscy imigranci stali się większością obywateli, co zarzuca im Serbia. Stało się to przyczyną licznych konfliktów.

Sukcesem Dua Lipa podzieliła się w mediach społecznościowych

Zdjęcie przedstawiające dokument potwierdzający nadany tytuł artystka opublikowała na swoim profilu na Instagramie. W opisie stwierdza, że zaistniałą sytuację traktuje jako duże wyróżnienie. Apeluje także o lepszą przyszłość młodych mieszkańców kraju.

To zaszczyt i przywilej móc reprezentować mój kraj na całym świecie, kontynuować moją pracę i wkładane wysiłki, by pokazywać, że zostawiamy ślad i mamy realny wpływ na rzeczywistość, robiąc różnicę. Młodzież Kosowa zasługuje na prawo do liberalizacji wiz, wolności podróżowania i tego, by mieć wielkie marzenia. Dziękuję

- napisała pod zdjęciem. Podzieliła się także tekstem całości listu od prezydentki Kosowa, w którym ta m.in. gratuluje Lipie sukcesu płyty "Future Nostalgia" i podkreśla, że, poza działalnością artystyczną, jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych dziewczyn. Zaprasza ją także na oficjalną uroczystość wręczenia tytułu.

 

"Future Nostalgia" to drugi album Duy Lipy, który od premiery w 2020 roku nie schodzi ze szczytu notowań list przebojów, dzięki hitowi "Levitating". Płyta została zainspirowana nostalgicznymi brzmieniami w stylu retro z okresu dzieciństwa artystki, które spędziła właśnie na terenach Kosowa.

Zobacz wideo
Więcej o: