Politycy PiS królują w Polskim Radiu. Podliczyliśmy - to tak, jakby mówili bez przerwy przez 1,5 doby

2333 minuty (blisko 39 godzin) - przez tyle czasu łącznie emitowano w lipcu w Polskim Radiu wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Partii Republikańskiej). Pozostałym ugrupowaniom przypadły łącznie 1224 minuty.

Dane dotyczące obecności przedstawicieli ugrupowań politycznych przekazało portalowi Gazeta.pl Polskie Radio. Wykaz obejmuje radiową Jedynkę, Dwójkę (w której w praktyce wypowiedzi polityków nie są emitowane), Trójkę oraz Polskie Radio 24. Z danych za lipiec wynika, że politycy Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Partia Republikańska) pojawiali się na antenach Polskiego Radia łącznie przez 2333 minuty, co daje ponad 1,5 doby.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W tym samym miesiącu wypowiedzi polityków Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni) emitowano przez łącznie ponad 453 minuty, Koalicji Polskiej-PSL - 300 minut, Lewicy - 278 minut, Polski 2050 - 89 minut, Polskiej Partii Socjalistycznej - 50 minut, Kukiz'15 - blisko 32 minuty.

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

Politycy w TVP. Dane za I i II kwartał

Podobne wyliczenia przygotowuje również Telewizja Polska. Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że TVP w ostatnich miesiącach nie publikowała danych dotyczących obecności polityków na antenach publicznej telewizji. Dane pojawiły się na stronie internetowej spółki dopiero wówczas, gdy dwukrotnie o nie zapytaliśmy.

Co wynika z danych za I kwartał? W styczniu, lutym i marcu tego roku PiS (wliczając m.in. przedstawicieli rządu, kancelarii premiera i kancelarii prezydenta) był obecny na antenach TVP odpowiednio przez ponad 40 godzin, 38 godzin i blisko 5,5 godziny (marzec to pierwsze dni wojny w Ukrainie).  Do tego dochodzi - liczona osobno - Solidarna Polska (prawie 9 godzin, ponad 9 godzin i niecałe 8).

Dla porównania - Platforma Obywatelska (włączając marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego), czyli największe ugrupowanie opozycyjne w Sejmie, w tych samych miesiącach była pokazywana przez ponad 10 godzin, blisko 8 godzin i niemal 6 godzin.

Co ciekawe, Porozumienie, które popadło w konflikt z PiS, w styczniu było pokazywane przez 14 sekund, w lutym wcale, a w marcu przez niecałe 8 minut.

Zerkamy na II kwartał. W kwietniu, maju i czerwcu PiS pokazywano przez 51 godzin, 50 godzin i niemal 67 godzin. Solidarna Polska to dodatkowe niemal 7 godzin, prawie 11 godzin i 12 godzin.

W tym samym czasie wypowiedzi polityków PO emitowano przez odpowiednio niemal 8 godzin, 10 godzin i 9 godzin.

Więcej o: