8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. "Dziś, gdy Rosja próbuje zetrzeć Ukrainę z oblicza Ziemi"

W dniach 4, 6 i 8 września odbędą się koncerty 8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie - festiwalu organizowanego przez Fundację "Pro Musica Viva" od 1999 roku.

"Dziś, gdy Rosja próbuje zetrzeć Ukrainę z oblicza Ziemi, my zapraszamy na 8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie" - piszą organizatorzy. Twórcą i dyrektorem artystycznym wydarzenia, nad którym patronat objął serwis Ukrayina.pl, jest Roman Rewakowicz. Będzie można go także obserwować podczas festiwalu w roli dyrygenta.

"Zamysł festiwalu to uzupełnienie polskiej przestrzeni publicznej o wymiar ukraińskiej kultury wysokiej, praktycznie nieobecnej w polskich instytucjach kultury" - tłumaczą ideę imprezy jej twórcy. Organizatorzy zapraszają wybitnych wykonawców i prezentują polskim melomanom w najlepszych salach Warszawy muzykę ukraińską, ale nie tę, która kojarzy się nam w pierwszym odruchu z przebogatym ukraińskim folklorem, lecz tę komponowaną, do folkloru czasem się odnoszącą, ale przede wszystkim wpisującą się w wielki nurt światowej muzyki klasycznej.

8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie - gdzie i kiedy?

W niedzielę 4 września o 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się recital fortepianowy - zagra Dmytro Choni, laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. 

Sara James w półfinale 'America's Got Talent'Sara James zaśpiewała w półfinale "America's Got Talent". Zobacz występ Polki

We wtorek 6 września będzie można wysłuchać w tym samym miejscu koncertu kameralnego Chain Ensemble, dyryguje Andrzej  Bauer. Zabrzmią m.in. utwory Leonida Hrabowskiego i Oleksanda Szczetyńskiego. 

W czwartek 8 września o 19:00 festiwal przenosi się natomiast do Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, gdzie zaplanowany jest koncert oratoryjny. Utwory m.in. Oleksandra Szymko i Bohdana Frolaka wykonają: Bartosz Koziak - wiolonczela, Tamara Kalinkina - sopran, Natalka Polovynka - mezzosopran, Hubert Zapiór - baryton, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Filharmonii Narodowej prowadzona przez Romana Rewakowicza. 

Zobacz wideo Przy okazji premiery spektaklu "Edith i Marlene" rozmawiamy z Janem Młynarskim [Popkultura Wywiad]

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pełna informacja o festiwalu jest dostępna na stronie Fundacji "Pro Musica Viva" - www.pmv.org.pl. Bilety do nabycia w systemie BILETY24.

Julianna Awdiejewa podczas ogłoszenia werdyktu w 2010 rokuOstatecznie liczy się Chopin, ale przecież kochamy anegdoty i skandale

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: