Nadjeżdża siódma płyta Arctic Monkeys. "The Car" ukaże się jesienią

Zespół Arctic Monkeys powraca z siódmym studyjnym albumem. "The Car" ukaże się 21 października. W rozmowie z magazynem "The Big Issue" Alex Turner obiecuje, że razem z kolegami muzycznie "wraca na ziemię".

- Na tej płycie sci-fi nie wchodzi w grę. Wróciliśmy na ziemię - mówi Alex Turner w rozmowie z "The Big Issue". Poprzedni album, "Tranquility Base Hotel & Casino", rzeczywiście odwoływał się do "kosmicznych" brzmień, czerpiąc inspirację m.in. z jazzu. Krążek "The Car" powstał latem 2021 roku we współpracy ze stałym producentem zespołu, Jamesem Fordem, w Butley Priory, przebudowanym klasztorze w Suffolk. Do tego, żeby tym razem zrezygnować z nagrań w standardowym studiu, członków Arctic Monkeys zainspirowały legendy muzyki gitarowej. - Jest kilka nagrań Led Zeppelin i Stonesów, które przygotowali w domu na wsi, a potem wszystko uporządkowali i dograli gdzie indziej. Zrobiliśmy to samo - wspomina Turner.

Zobacz wideo Piotr Adamczyk, czyli Chopin, papież i Dresowa Mafia. Co dalej? [Popkultura Extra]

Arctic Monkeys wierni korzeniom. "Trzeba podążać za instynktem"

Przedsmak tego, jak będzie brzmieć album "The Car", dostali niedawno fani Arctic Monkeys ze Szwajcarii. 23 sierpnia zespół zagrał na festiwalu Zurich Openair i wykonał utwór "I Ain't Quite Where I Think I Am" - jeden z dziesięciu numerów, które trafią na najnowsze wydawnictwo.

 

- Myślę, że dzięki tej płycie zbliżyliśmy się do lepszej wersji bardziej dynamicznego dźwięku. Smyczki na tej płycie wpadają i wypadają z centrum uwagi; to był celowy ruch i mamy nadzieję, że wszystko jest na swoim miejscu. Jest czas, kiedy na front zespół wysuwa się zespół, po czym na froncie są smyczki - zapowiada w "The Big Issue" Alex Turner i dodaje: - Trzeba podążać za swoimi instynktami w taki sam sposób, jak na początku. Dlatego właśnie wszystko wydaje się połączone z tymi chłopakami w garażu 20 lat temu, kiedy to był czysty instynkt.

Wersja deluxe płyty będzie dostępna na limitowanym szarym winylu w oficjalnym sklepie Arctic Monkeys. Ekskluzywny album w kolorze kremowym będzie dostępny w niezależnych sklepach muzycznych. "The Car" będzie również dostępny na standardowych płytach LP, CD, kasetach oraz w wersji cyfrowej. Lista utworów prezentuje się następująco:

  1. There’d Better Be A Mirrorball
  2. I Ain’t Quite Where I Think I Am
  3. Sculptures Of Anything Goes
  4. Jet Skis On The Moat
  5. Body Paint
  6. The Car
  7. Big Ideas
  8. Hello You
  9. Mr Schwartz
  10. Perfect Sense.

"The Car" ukaże się 21 października.

Więcej o: