Jean-Michel Jarre prezentuje "BRUTALISM". W drodze nowa płyta

Pionier muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre ujawnia swój nowy singiel "BRUTALISM". To pierwszy utwór z jego 22. albumu studyjnego pod tytułem "OXYMORE", który ukaże się 21 października.

"BRUTALISM" to bezwstydnie porywający utwór techno, który idealnie pasuje do Berghain – kultowego berlińskiego klubu i świątyni tego gatunku. - To zdecydowanie cięższy utwór - wyjaśnia Jarre. - Chciałem stworzyć apokaliptyczny nastrój. Coś w rodzaju wielkiego wybuchu berlińskiego techno, na początku, kiedy eksplodował. To uczucie, być może z powodu pozostałości po wojnie.

Zobacz wideo Daniels, czyli Dan Kwan i Daniel Scheinert - artystyczny duet jakich mało [POPKultura]

Jean-Michel Jarre zapowiada nową płytę na jesień

"OXYMORE" to hołd dla francuskiego kompozytora Pierre’a Henry’ego, z którym Jarre zamierzał współpracować przy nominowanym do nagrody Grammy albumie "Electronica". Henry był kultową postacią w muzyce elektronicznej i klasycznej oraz jednym z mentorów Jarre’a w Groupe de Recherche Musical (GRM). Po jego śmierci w 2017 roku wdowa po Henrym dostarczyła Jarre’owi trochę materiału, który miał być wykorzystany w ich współpracy.

"OXYMORE" to muzyczna podróż, w której dźwięki Pierre'a Henry'ego wchodzą w interakcję z nową kompozycją Jarre'a w dźwiękowej grze luster. Twórca odnajduje w "Oxymore" swojego odwróconego sobowtóra, otwierając jednocześnie wir, który wciąga słuchacza. To zabawa analogu i digital.

Projekt inspirowany jest francuskim ruchem "musique concrete" – gatunkiem kompozycji muzycznej, który wykorzystuje surowe dźwięki. Ruch ten został po raz pierwszy opracowany w latach 40. i zrewolucjonizował sposób produkcji muzyki. Jarre odkrywa tę koncepcję na nowo, za pomocą dzisiejszych narzędzi.

Album został stworzony jako immersyjne dzieło w wielokanałowej i binauralnej wersji 3D. Wielokanałowy dźwięk rewolucjonizuje sposób komponowania, miksowania i produkcji muzyki, rozmieszczając dźwięki i tekstury w przestrzeni w 360 stopniach. Za pomocą słuchawek może być bez problemu odebrany przez każdego. "OXYMORE" jest pierwszym komercyjnym wydaniem tego formatu, które przenosi przyszłość muzycznego audio i dźwięku na zupełnie nowy poziom. Jarre wyjaśnia, że to przełomowa chwila w nagrywaniu dźwięku:

"OXYMORE" to próba zilustrowania i zbadania nowych sposobów łączenia technologii i muzyki. Dysponujemy dziś technologiami, które pozwalają nam odkrywać kompozycję w dźwięku przestrzennym i otwierają przed nami, muzykami, zupełnie nowe doświadczenia w procesie twórczym. To nowe doświadczenie również dla słuchacza – bardziej fizyczny i naturalny sposób słuchania muzyki. W rzeczywistości nasze pole audio wynosi 360 stopni. "OXYMORE" został skomponowany specjalnie z myślą o doświadczeniu dźwięku przestrzennego; wydaje mi się nawet, że miks stereo jest jeszcze szerszy i że w trakcie tego procesu zyskał więcej przestrzeni. Jestem przekonany, że w przyszłości tak będzie komponowana i produkowana muzyka. Słuchacz przeskakuje na wyższy poziom również w kwestii emocji, tak jak wtedy, gdy przeszliśmy z mono do stereo.

Każdemu singlowi z "OXYMORE" będą towarzyszyć remiksy lub przeróbki znanych i obiecujących artystów i producentów. "BRUTALISM" zostanie przerobiony we współpracy z Deathpact i jeszcze w tym roku ukaże się w nowej wersji. Wkrótce zostaną ogłoszone kolejne przeróbki utworu. Kolejne przeróbki utworu zostaną ogłoszone wkrótce. W ramach wciągającego projektu Jarre uruchomi również "OXYVILLE", świat VR, który towarzyszy wydaniu albumu. - "OXYVILLE" będzie wirtualnym miastem muzycznym, do którego w przyszłości zaproszę innych artystów, a także poprowadzę kursy mistrzowskie i inne wydarzenia. Chcę, żeby stała się piaskownicą dla nowych doznań muzycznych - wyjaśnia.

Innowacje nie są mu obce, jeśli chodzi o VR i metawersum. W Sylwestra Jarre zaprezentował "Welcome to the Other Side" – przełomową światową transmisję na żywo z wirtualnej paryskiej Notre Dame. Magazyn "Pollstar" podał, że transmisja na żywo przyciągnęła rekordową widownię: ponad 75 milionów widzów z całego świata, którzy dołączyli do Jarre’a za pomocą różnych platform, telewizji i VR.

Podczas procesu twórczego "OXYMORE" Jarre wykonał w murach Maison de la Radio w Paryżu wczesną wersję kompozycji w fizycznym, przestrzennym dźwięku 360 stopni. W tym niezapomnianym występie wzięli udział nieliczni szczęśliwcy, którzy podczas eventu zostali poproszeni o zamknięcie oczu i całkowite zanurzenie się w muzyce. "OXYMORE" został uznany za "oeuvre majeure" – wysokiej rangi dzieło w repertuarze Jarre’a. Koncert był również dostępny w social VR w czasie rzeczywistym i został okrzyknięty przez ekspertów oraz media jako jeden z najbardziej innowacyjnych występów muzycznych. Kent Bye z podcastu „Voices of VR" podsumował: - Możliwe, że "OXYMORE" jest 4-5 lat przed metawersem, o którym myśli Meta (Facebook)".

"OXYMORE" jest już dostępny w przedsprzedaży. Album ukaże się 21 października na CD, podwójnym winylu, oraz w trzech wersjach cyfrowych – stereo, binauralnej i Dolby Atmos. Posiadacze fizycznej wersji, zgodnie z zamierzeniami Jarre’a, otrzymają kod dostępu do najwyższej jakości binauralnego mastera.

Więcej o: