Młodzi zdolni w natarciu. Znamy zwycięzców tegorocznej 52. edycji Festiwalu FAMA

W niedzielę 27 sierpnia zakończyła się 52. edycja Festiwalu FAMA, najstarszego interdyscyplinarnego festiwalu w Polsce. Festiwal ma charakter konkursowy i niezmiennie w tym roku zostały przyznane nagrody. Wśród wyróżnionych są m.in. Franio Mucha, duet Chair, Studio Aktorskie STA i Anja Zalewska.

Fama to najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych, a dzięki cyklom mistrzowskich warsztatów jedyne w Polsce przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym. Mimo pięćdziesięcioletniej tradycji synonimem Famy wciąż są: młodość, świeżość i odwaga. Od 1965 roku letni festiwalowy czas w Świnoujściu to swoisty inkubator polskiej sztuki. To tu swoje pierwsze kroki stawiali (i wciąż stawiają) wyznaczający artystyczne trendy muzycy, wokaliści, aktorzy, kabareciarze, poeci, literaci, performerzy, malarze, filmowcy, fotograficy czy animatorzy.

Zobacz wideo Przy okazji premiery spektaklu "Edith i Marlene" rozmawiamy z Janem Młynarskim [POPKultura Wywiad]

52. Festiwal FAMA. Młodzi artyści nagrodzeni

Rokrocznie program Famy to kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez kilkuset młodych twórców, którzy oprócz własnego dorobku prezentują projekty premierowe, wykorzystując umiejętności i wiedzę zdobytą podczas warsztatów oraz nieformalnych, inspirujących spotkań. Festiwal ma charakter konkursowy, a zmagania ocenia profesjonalne jury - wybitni artyści, pedagodzy, dziennikarze oraz animatorzy kultury i znawcy sztuki. W tym roku komisja w składzie: Ula Kaczyńska, Marcin Cichoński, Jarek Szubrycht oraz Michał Taciak postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 • WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU:
    • W kategorii muzyka: Franio Mucha – za brawurowy debiut w młodym wieku i za świadomość artystyczną już na początku drogi; RoseMerry – za głos, charyzmę i wyczucie sceny;    • W kategorii sztuki wizualne: Natalia Budnik, Julia Ciesielska, Oliwia Dalhman, Krystyna Dobrzańska, Natalia Fijałek, Dominika Krakowska – bohaterki i współtwórczynie filmu "Mapa ciała"; Anja Zalewska za film "RelaXeD";    • W kategorii sztuki sceniczne: Grupa Wolno – za spektakl "ciało proces"; Studio Aktorskie STA – za spektakl "My, Olgi Hepnarove";

 • NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 zł brutto otrzymują ex aequo: Hanna Słowińska oraz Jan Niewiarowski - za to, że nie pozwolili, by pod sceną choć na chwilę ustała dobra zabawa.
 • NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii sztuki wizualne oraz nagrodę w wysokości 1 tys. zł brutto otrzymuje Adam Żądło za film "Solar Voyage".
 • NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka oraz nagrodę w wysokości 2 tys. zł brutto otrzymuje zespół Funkasanki.
 • NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne oraz nagrodę w wysokości 1 000,00 zł brutto otrzymuje Teatr AST Wrocław za spektakl "Herstorie Różewicza".
 • NAGRODĘ MUZYCZNĄ RADIA 357 – koncert na scenie "Garaż 357" otrzymuje zespół Funkasanki.
 • NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną oraz nagrodę w wysokości 2 000,00 zł brutto otrzymuje zespół Chair.
 • NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego projektu lub wydarzenia zrealizowanego podczas festiwalu, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, w wysokości 6 tys. zł otrzymuje Olek Talkowski za autorski spektakl "Rap Magister".
 • NAGRODĘ TRYTON za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, oraz nagrodę w wysokości 8 tys. zł brutto otrzymuje zespół SEKUNDa.

Warto dodać, że podczas Famy jak zawsze odbyły się ciekawe warsztaty, prowadzone m.in. przez Dominikę Płonkę (wokal), Jacka Mójtę (fotografia) i Agnieszkę Szwajgier (tworzenie podcastów). Uczestnicy mogli też doświadczyć wyjątkowych wydarzeń muzycznych. W projekcie "From Blue Note to Asfalt" artyści zainspirowani płytą "Shades of Blue" Madliba wykonali interpretacje kultowych nagrań jazzowej wytwórni Blue Note Records oraz kompozycje takich muzyków jak Gene Harris, Ronnie Foster czy Donald Byrd. Partnerem wydarzenia była wytwórnia Asfalt Records, zaś jako goście specjalni wystąpili Janusz Grzywacz i Bartosz Fisz Waglewski.

Fani korzennej muzyki amerykańskiej mieli szansę zachwycić się "Sercem ze złota". To pierwsza w Polsce przekrojowa reinterpretacja twórczości Neila Younga. Podczas Famy odbyła się prapremiera projektu; na scenie wystąpili uczestnicy sekcji muzycznej i nie tylko. "Serce ze złota" powstawało w ramach warsztatów muzycznych pod przewodnictwem Karima Martusewicza (Voo Voo). Nie można też zapomnieć o Córach Słońca, laureatkach Famy z 2021 roku. Córy zdobyły nagrodę TRYTON za najlepszą kreację zbiorową festiwalu. 

Więcej o: