Polski raper twarzą planów lekcji. Young Multi odpowiada na nielegalny ruch firmy

Polska firma, tworząc materiały promocyjne, zdecydowała się zachęcić nastolatków planem lekcji z wizerunkami osób znanych z memów i internetowych osobistości, w tym Young Multiego. Sprawa skomplikowała się w momencie, gdy o nietypowym ruchu dowiedział się sam raper, ponieważ zrobili to bez jego zgody.

W początkowym okresie roku szkolnego darmowe plany lekcji, rozdawane przez jako materiały promocyjne, to częsty zabieg stosowany przez firmy. Wizerunki postaci znanych z filmów, seriali czy przestrzeni publicznej przyciągają najbardziej. Wiedziała o tym jedna z polskich spółek, która zaprojektowała plan pełen popularnych memów. Znalazł się na nim jednak również raper, którego wizerunek wykorzystano bez uprzedniej zgody.

W piątkowy wieczór (17 czerwca) na pl. Jagiellońskim w ramach Free(RA)dom Festivalu wystąpił Kękę, czyli Piotr Dominik Siara. Artysta swoją karierę rozpoczął w radomskim podziemiu w 2001 roku. Dziś jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk polskiej sceny rapu. Jako suport przed koncertem KęKę wystąpili Hase, Emikae x Pehu.Poczta Polska zarobiła miliony dzięki KęKę

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Mój ryj obok baby ze Stegny"

Plan lekcji stworzony przez firmę zdobią internetowe memy, które w tym roku zyskały na popularności. To między innymi autorka viralowego nagrania na TikToku z plaży w Stegnie czy bohater "Sprawy dla Reportera" znany z nagrania "Coś niecoś potrafię". Wśród bawiących szczególnie młodzież postaci znalazł się także raper Young Multi. O sytuacji poinformowała go w wiadomości na Instagramie jedna z fanek. Raper nie krył zdziwienia.

Ktoś mi wysyła na Instagramie wiadomość: "Mam z tobą plan lekcji". What? Pytam się jej, a ona, że jej mama ma taki plan też w pracy. Myślę sobie: "Co jest? O co chodzi?". Okazało się, że polska firma, która swoją drogą ma sklepy stacjonarne, postanowiła sobie zrobić plan lekcji z różnymi memami z Internetu, dodać mój ryj, z napisem "Ile ty masz lat? Siedemnaście", następnie jakieś inne memy obok mnie, zrobili akcje promocyjną, dodając ten plan przy okazji do innych zamówień. Rozdawali to w ogóle jako materiał promocyjny swojej firmy, z ich autorskim logiem

- tłumaczył Young Multi. Dodał również, że firma nie kontaktowała się z nim w sprawie pozwolenia na udzielenie wizerunku i nie wykupiła żadnej licencji. Co więcej, zdaniem rapera przez zaistniałą sytuację traci wizerunkowo. Zestawienie własnej twarzy z bohaterami obśmiewanych przez internautów memów uznał za obraźliwe. Część fanów Multiego była też przekonana, że plan lekcji to jego autorski produkt.

Z firmą skontaktowała się dziewczyna rapera

Sytuację nagłośnił fanpage Hip-Hop Non Stop. "Wyszło jak wyszło, ale najważniejszym punktem tego wszystkiego jest fakt, że wizerunek Multiego został wykorzystany bez chociażby zapytania" - można przeczytać we wpisie.

Choć faktem jest, że wykorzystanie wizerunku rapera było niezgodne z prawem, internauci z przekorą odnoszą się do jego wzburzonej reakcji:

A ktoś zwrócił uwagę na to, że widnieją tam też wizerunki innych i jakoś nikt o tym nie mówi?
Jak założy sprawę i ją wygra to przytuli więcej niż miałby dostać za użycie jego wizerunku
Mem obrażony za bycie memem. Firma idealnie trafiła w target.

Cher komentuje porównania do Duy LipyDua Lipa nazwana "Cher naszych czasów". Cher ma na to uszczypliwą odpowiedź

Rozbawionych internautów poucza dziewczyna rapera, Zuza. "Rozumiesz, prywatnie zrobić coś na swój użytek, a promować markę czyjąś twarzą?" - napisała. Multi poinformował, że skontaktowała się także z firmą, która w odpowiedzi zaproponowała mu współpracę. Przedstawiciele nie tłumaczyli się jednak z podjętych bezprawnie działań ani nie przeprosili za zaistniałą sytuację.

Zobacz wideo "Kojarzy mi się z różowymi włosami". Co gwiazdy wiedzą o Young Leosi?

Young Multi w przeszłości współpracował z Bedoesem, Peją i Żabsonem. Zaczynał jako youtuber, a swoich sił w branży muzycznej próbuje od 2015 roku. W 2017 miała premierę jego debiutancka płyta "Nowa Fala". Niedawno ukazał album "Toxic". Nowego singla można posłuchać poniżej:

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: