Mick Jagger, Elton John, Helen Mirren, Daniel Craig... ikony popkultury żegnają swoją królową

Królowa Elżbieta II sama jest ikoną popkultury. Jej śmierć to koniec pewnej epoki i jak rzadko kiedy, ten frazes jest tu na miejscu. Władczynię Wielkiej Brytanii pożegnały legendy takie jak Elton John, wielki przyjaciel księżnej Diany czy Helen Mirren, która wcieliła się w Elżbietę II w filmie "Królowa".

"Jestem dumna, że mogę o sobie mówić, że żyłam w epoce elżbietańskiej" - napisała aktorka Helen Mirren. Na Instagramie dodała:

Opłakujemy kobietę, która - z koroną na głowie czy bez niej - była uosobieniem szlachetności.
 

W 2006 roku premierę miał film "Królowa", skupiający się na dniach po tragicznej śmierci księżnej Diany. Mirren dostała Oscara za rolę w tej produkcji. Wcieliła się w królową Elżbietę, która była surowo oceniana przez media i Brytyjczyków, uwielbiających Di. Nie podobał się m.in. brak szybkiej reakcji Pałacu Buckingham i początkowe decyzje, które nie uwzględniały honorów należnych członkowi rodziny królewskiej (do której Diana należała do czasu rozwodu z księciem Karolem i jako matka następcy tronu księcia Williama). W 2013 roku aktorka znów zagrała Elżbietę II w sztuce "Audiencja" opowiadającej o spotkaniach królowej z brytyjskimi premierami lat 1952-2013. Za tę kreację dostała prestiżową nagrodę teatralną Olivera.

Elton John i Mick Jagger - muzycy wspominają, że Elżbieta II była z nimi całe życie

Zmarłą władczynię pożegnał także Elton John, jeden z największych artystów Wielkiej Brytanii i wielki przyjaciel lady Diany, który na jej pogrzebie zaśpiewał wzruszającą wersję utworu "Candle In The Wind".

Wraz z całym narodem jestem głęboko zasmucony wiadomością o odejściu Jej Wysokości Królowej Elżbiety. Była inspirującą postacią, która prowadziła kraj przez wiele naszych najwspanialszych i najczarniejszych momentów z wdziękiem, przyzwoitością i autentycznym ciepłem

- napisał muzyk, dodając: "Królowa Elżbieta była ważną częścią mojego życia począwszy od dzieciństwa, będzie mi jej bardzo brakowało".

 

W podobnym tonie wypowiedział się Mick Jagger z The Rolling Stones:

Przez całe moje życie królowa Elżbieta II zawsze była. W dzieciństwie oglądałem urywki z jej ślubu w telewizji. Pamiętam ją jako piękną młodą kobietę, aż po ukochaną babcię narodu. Wyrazy współczucia dla rodziny królewskiej.
 

Co ciekawe, rockandrollowy artysta nie był chyba ulubieńcem Elżbiety II. To książę Karol nadał Jaggerowi tytuł szlachecki, co miało zdenerwować królową, która konsekwentnie unikała tej decyzji przez wiele lat.

Daniel Craig żegna królową - to był jej ostatni agent 007

Zobacz wideo "The Crown" to najlepsza produkcja o rodzinie królewskiej? Na pewno jedna z droższych

Wśród ikon brytyjskiej i światowej popkultury, które pożegnały swoją królową, nie mogło też zabraknąć Daniela Craiga, który - choć po "Nie czas umierać" pożegnał się z rolą Jamesa Bonda - pozostanie ostatnim agentem 007 w służbie Jej Królewskiej Mości. W oświadczeniu aktor napisał:

Ja, jak wielu, jestem głęboko zasmucony dzisiejszą wiadomością i moje myśli są z rodziną królewską, tymi, których kochała i wszystkimi, którzy ją kochali. Pozostawia niezrównane dziedzictwo i będzie bardzo jej brakowało.

Craig miał w 2012 roku wystąpił razem z Elżbietą II w show przygotowanym z okazji odbywających się w Londynie igrzysk olimpijskich. Królowa, która od koronacji przez 70 lat sprawowania władzy często wykorzystywała telewizję, pojawiła się w scence, która zaskoczyła nawet jej rodzinę. Krótki filmik, który był nagrany w tajemnicy przed bliskimi monarchini, stał się jedną z największych atrakcji ceremonii i momentem, który zapisał się w historii popkultury. Aktor towarzyszył królowej jako James Bond, a scenariusz zawierał nawet skok ze spadochronem w wykonaniu "królowej". 

 

Więcej informacji o panowaniu i śmierci Elżbiety II znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

 .

Więcej o: