- Wiosną 1986 roku nagrywaliśmy utwory do składanki "Jak punk to punk (Dzika sesja ze studia na Wawrzyszewie)". Dzięki pomocy realizatora Włodka Kowalczyka udało nam się zarejestrować na żywo osiem dodatkowych numerów, poza zgodą i wiedzą cenzury. To ostatnia sesja ze Skandalem w roli naszego wokalisty. Taśma leżała 36 lat pośród innych archiwaliów zespołu aż do dziś - mówią członkowie grupy Dezerter.
Na albumie "1986, co będzie jutro" znalazły się następujące utwory:
Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał swój pierwszy singiel „Ku przyszłości" (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala" i „Jak punk to punk". Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland" oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja". Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II", a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.
Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię" (1992), „Ile procent duszy?" (1994), „Mam kły mam pazury" (1996), „Ziemia jest płaska" (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu" (2004); „Prawo do bycia idiotą" (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego" (2014).
W marcu Jacek Chrzanowski, Krzysztof Grabowski i Robert "Robal" Matera postanowili pomóc ofiarom rosyjskiej wojny w Ukrainie. Nagrali bardzo symboliczną piosenkę "IDI", w której cytują słynną wypowiedź ukraińskich żołnierzy broniących maleńkiej Wyspy Węży. "Nikt z nas nie spodziewał się, że zamiast na wiosnę będziemy czekać na koniec wojny. Jako zespół postanowiliśmy zabrać głos w tej bardzo ważnej i dręczącej nas sprawie. Tyle możemy zrobić. Kontynuujemy zatem akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy, rozpoczętą aukcjami płyt oraz zbiórkami na koncertach. Dochód z odtworzeń piosenki 'IDI' przeznaczamy na ten szczytny cel. Słuchajcie zatem jak najwięcej, aby zebrała się jak największa kwota" - apelowali członkowie zespołu Dezerter.