Związek Pracodawców Ogólnopolskich i Lokalnych Mediów Radiowych MOC FM zrzesza największych nadawców radiowych - Grupę RMF, Eurozet (m.in. Radio ZET), Grupę Radiową TIME (m.in. Radio ESKA) i Grupę Agora (m.in. TOK FM). Powstał w zeszłym roku, aby nadawcy komercyjni mogli razem zabierać głos w sprawach związanych z branżą radiową.
Pod koniec sierpnia Krajowa Rada ogłosiła, że pracuje nad zakończeniem analogowej transmisji radiowej na falach ultrakrótkich. Zmiana ta miałaby się odbyć pomiędzy 2026 a 2030 rokiem. Zainteresowanych nadawców wezwała do konsultacji. Jak informują Wirtualne Media, najwięksi nadawcy zrzeszeni w ramach jednego związku stanowczo protestują przeciwko działaniom Krajowej Rady.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
W wystosowanym liście wskazują na to, że planowane zmienienie sposobu nadawania radia powinno być poprzedzone gruntownymi badaniami i analizami, które nie miały miejsca. Mówią także, że podana przez Krajową Radę przewidywana pora wyłączenia "analogu" nie była z nimi w żaden sposób konsultowana.
W liście możemy także przeczytać:
Biorąc pod uwagę obecny stan rynku cyfrowego w Polsce i doświadczenia innych krajów europejskich, zupełnie niemożliwym jest dotrzymanie tego terminu bez konsekwencji w postaci zniszczenia rynku radiofonii w Polsce
Nadawcy obawiają się, że przez zmianę sposobu nadawania, mogą stracić wielu słuchaczy. Ponadto stoją na stanowisku, że technologia DAB+, w której nadaje się radio cyfrowe jest przestarzała i mało popularna w Polsce. Podają przykłady państw zagranicznych, które wycofały się lub wstrzymały z całkowitą cyfryzacją radiofonii.
Mówią też o przykładzie Norwegii, gdzie w 2017 roku całkowicie wyłączono radio analogowe. W tamtym okresie 3/4 słuchaczy posiadało niezbędny nadajnik do odbioru radia cyfrowego. Pomimo tego liczba słuchaczy i średni czas słuchania dziennie zmalały.
Polscy nadawcy komercyjni od dawna krytykują technologię radia cyfrowego DAB+. Uważają, że jest archaiczna i nieopłacalna. W obecnych multipleksach dostępne są jedynie stacje Polskiego Radia i mniejsi nadawcy komercyjni, głównie lokalni. Niedawno KRRiT ogłosiło konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego. Z dużych graczy przystąpiło do niego tylko RMF FM (bez RMF Maxxx czy RMF Classic) i Radio ESKA.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.