KRRiT chce wyłączyć radio analogowe, a radiowcy protestują. " Zniszczenie rynku radiofonii w Polsce"

Prywatne stacje radiowe zrzeszone w ramach związku MOC FM wystosowały wspólny list do KRRiT. Wyrażają w nim swoje niezadowolenie z planowanego całkowitego wyłączenia nadajników analogowych. W sierpniu Krajowa Rada wezwała nadawców do konsultacji w sprawie cyfryzacji radia.

Związek Pracodawców Ogólnopolskich i Lokalnych Mediów Radiowych MOC FM zrzesza największych nadawców radiowych - Grupę RMF, Eurozet (m.in. Radio ZET), Grupę Radiową TIME (m.in. Radio ESKA) i Grupę Agora (m.in. TOK FM). Powstał w zeszłym roku, aby nadawcy komercyjni mogli razem zabierać głos w sprawach związanych z branżą radiową. 

Komercyjne stacje radiowe razem przeciwko KRRiT

Pod koniec sierpnia Krajowa Rada ogłosiła, że pracuje nad zakończeniem analogowej transmisji radiowej na falach ultrakrótkich. Zmiana ta miałaby się odbyć pomiędzy 2026 a 2030 rokiem. Zainteresowanych nadawców wezwała do konsultacji. Jak informują Wirtualne Media, najwięksi nadawcy zrzeszeni w ramach jednego związku stanowczo protestują przeciwko działaniom Krajowej Rady.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

W wystosowanym liście wskazują na to, że planowane zmienienie sposobu nadawania radia powinno być poprzedzone gruntownymi badaniami i analizami, które nie miały miejsca. Mówią także, że podana przez Krajową Radę przewidywana pora wyłączenia "analogu" nie była z nimi w żaden sposób konsultowana. 

W liście możemy także przeczytać:

Biorąc pod uwagę obecny stan rynku cyfrowego w Polsce i doświadczenia innych krajów europejskich, zupełnie niemożliwym jest dotrzymanie tego terminu bez konsekwencji w postaci zniszczenia rynku radiofonii w Polsce

Nadawcy obawiają się, że przez zmianę sposobu nadawania, mogą stracić wielu słuchaczy. Ponadto stoją na stanowisku, że technologia DAB+, w której nadaje się radio cyfrowe jest przestarzała i mało popularna w Polsce. Podają przykłady państw zagranicznych, które wycofały się lub wstrzymały z całkowitą cyfryzacją radiofonii. 

Mówią też o przykładzie Norwegii, gdzie w 2017 roku całkowicie wyłączono radio analogowe. W tamtym okresie 3/4 słuchaczy posiadało niezbędny nadajnik do odbioru radia cyfrowego. Pomimo tego liczba słuchaczy i średni czas słuchania dziennie zmalały.  

Polscy nadawcy komercyjni od dawna krytykują technologię radia cyfrowego DAB+. Uważają, że jest archaiczna i nieopłacalna. W obecnych multipleksach dostępne są jedynie stacje Polskiego Radia i mniejsi nadawcy komercyjni, głównie lokalni. Niedawno KRRiT ogłosiło konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego. Z dużych graczy przystąpiło do niego tylko RMF FM (bez RMF Maxxx czy RMF Classic) i Radio ESKA.

Zobacz wideo Krzysztof Czeczot: Film to partnerzy, ujęcia, montaż i muzyka. W przypadku audio nie ma za co się schować [Popkultura Wywiad]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: