Powiązany z Pink Floyd ukraiński Boombox odwołuje koncerty. Powodem niska liczba sprzedanych biletów

Ukraiński Boombox miał kontynuować swoją europejską trasę w październiku. Część koncertów została jednak odwołana. Z oświadczenia opublikowanego na oficjalnej stronie zespołu wynika, że powodem jest słaby wynik sprzedaży biletów.

Działający od 2004 roku zespół wykonujący funky groove, Boombox, rusza jesienią w dalszą część wyjątkowej, europejskiej trasy koncertowej. Środki ze sprzedaży biletów i merchu mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie. Pojawiły się jednak pierwsze komplikacje - grupa wydała oświadczenie, w którym informuje o odwołaniu części koncertów. Powód? Zbyt niska przewidywana frekwencja.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Decyzja dotyczy wyłącznie krajów bałtyckich

We wpisie opublikowanym na oficjalnym fanpage'u zespołu na Facebooku czytamy, że mimo dobrego przyjęcia występów pod koniec wakacji, w zaplanowanej na październik dalszej części trasy Boombox zajdą pewne zmiany.  

Trzy koncerty, które Boombox zagrał pod koniec sierpnia, były bardzo wyjątkowe - pisaliśmy o tym. [...] Październik miał rozpocząć się koncertami w krajach bałtyckich. Niestety, ze względu na niską liczbę sprzedanych biletów musimy je odwołać. Dziękujemy wszystkim, którzy kupili bilety, przepraszamy za utrudnienia. Promotorzy zwrócą wszystkim pieniądze.

- czytamy. Pod oświadczeniem znalazła się adnotacja, że anulowane koncerty dotyczą wyłącznie krajów bałtyckich. Pozostałe na obecną chwilę mają odbyć się bez zmian.

Jedna z polskich fanek zespołu postanowiła zapytać w komentarzu, czy zmiany dotyczą występów w Polsce. Boombox ma zagrać 14.10 w Poznaniu, 16.10 w Gdańsku, 17.10 we Wrocławiu i 19.10 w Krakowie. Zespół zalecił przeczytanie wpisu ze zrozumieniem. Pod określeniem "kraje bałtyckie" kryją się Litwa, Łotwa i Estonia. Polska, choć również jest położona nad Morzem Bałtyckim, do nich nie należy. Zainteresowanie Polaków koncertami jest jednak równie niskie. Udział w wydarzeniach na Facebooku zadeklarowały pojedyncze osoby. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji Boombox w ich sprawie.

Boombox ma powiązania z Pink Floyd

Lider grupy, Andrij Chływniuk, dał się poznać szerszej publiczności dzięki współpracy z prog-rockową legendą Pink Floyd. W kwietniu 2022 roku wykonał z zespołem dedykowany Ukraińcom utwór "Hey Hey Rise Up", w. Na potrzeby projektu w jednym studio nagraniowym znaleźli się gitarzysta David Gilmour, perkusista Nick Mason i basista Guy Pratt. Muzycy nie współpracowali ze sobą od czasu wydania albumu "The Division Bell" z 1994 roku. Obecność Chływniuka również jest znacząca - w kompozycji znalazł się fragment ukraińskiej pieśni ludowej.

Gilmour, obecny lider Pink Floyd, który sam ma pochodzącą z Ukrainy synową, opowiada, jak poznał się z muzykiem:

W 2015 roku zagrałem koncert w Londynie na rzecz Białoruskiego Wolnego Teatru, którego członkowie zostali uwięzieni. Pojawiły się tam również Pussy Riot i ukraiński zespół Boombox. Mieli zagrać własny set, ale ich wokalista, Andrij, miał problemy z wizą, więc reszta zespołu wsparła mój występ - zagraliśmy tego wieczoru 'Wish You Were Here' dla Andrija. Niedawno przeczytałem, że Andrij wrócił na Ukrainę i dołączył do Obrony Terytorialnej. Potem zobaczyłem to niesamowite nagranie na Instagramie, gdzie stoi na placu w Kijowie z tym pięknym kościołem ze złotą kopułą i śpiewa w mieście cichym z powodu wojny. To był ważny moment, który sprawił, że chciałem uwiecznić to w muzyce.

Gdy Gilmour napisał "Hey Hey Rise Up" zadzwonił do Andrija i odtworzył mu jej fragment, gdy ten leżał w szpitalnym łóżku w Kijowie. Dochodził do siebie po urazie odłamkiem moździerza. - Oboje mamy nadzieję, że w przyszłości zrobimy coś razem osobiście - powiedział gitarzysta.

Zobacz wideo Kłócić się można wiele lat. Oto konflikty wszech czasów w muzyce

"Hey Hey Rise Up" można przesłuchać na platformie YouTube lub zakupić jako singiel, z którego dochód zostanie przekazany organizacji wspierającej Ukrainę.

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: