Eurowizja 2023. Wygrała Ukraina, ale konkurs rozegra się w Wielkiej Brytanii. Wiadomo, w jakim mieście

Ostatni konkurs Eurowizji wygrała Ukraina. Zgodnie z zasadami, to zwycięski kraj powinien być gospodarzem kolejnej imprezy, jednak ze względu na trwającą w nim wojnę wokaliści zmierzą się w Wielkiej Brytanii. Muzyczne święto tym razem odbędzie się w Liverpoolu.

Główny konkurs Eurowizji 2023 odbędzie się w Liverpoolu. To w tym mieście zmierzą się reprezentanci ponad 20 krajów, prezentując swoje utwory. Mimo że w konkursie w 2022 roku zwyciężyła Ukraina i to ona powinna gościć wokalistów, to ze względu na trwającą wojnę o organizację finału została poproszona Wielka Brytania. Do tej pory nie było jednak wiadomo, w którym mieście odbędzie się koncert. O wyborze lokalizacji poinformowało BBC.

Zobacz wideo Wywiad z Tomem "Conchitą" Wurst

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Eurowizja 2023. Finał w mieście The Beatles

Zwycięzcami konkursu Eurowizji 2022 zostali reprezentanci Ukrainy. Kalush Orchestra z utworem Stefania skradli serca międzynarodowej widowni. Jedną z nagród przyznawanych zwycięzcom, jest organizacja kolejnego finału w ich kraju. Jednak ze względu na trwającą wojnę, tym razem odstąpiono od tej zasady. O organizację kolejnego finału Eurowizji została poproszona Wielka Brytania, której reprezentant zajął drugie miejsce w konkursie.

Do tej pory nie było jasne, w jakim mieście wokaliści z Europy będą prezentować swoją twórczość. Teraz wiemy już, że artyści spotkają się w mieście o dużych muzycznych tradycjach - finał rozegra się w Liverpoolu, czyli tam, gdzie pierwsze kroki stawiała m.in. grupa The Beatles. 

 

Burmistrz Liverpoolu przyznał, że dużą konkurencją dla miasta było Glasgow. Ostatecznie zapadła decyzja, że to właśnie na Liverpool będą zwrócone oczy całego świata. Kolejny finał konkursu odbędzie się już w drugim tygodniu maja 2023 roku. To pierwsza taka impreza w Wielkiej Brytanii od 25 lat.

Koncerty zostaną zorganizowane w Arenie Liverpool.

Kalush Orchestra (zdjęcie ilustracyjne)Oficjalnie: Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie

Eurowizja 2023. "Liverpool wie, jak urządzić imprezę"

"Cieszymy się, że wygraliśmy przetarg na organizacje finału Eurowizji 2023. Wiemy, że to będzie fantastyczne wydarzenie i będziemy dumni z Ukrainy! Pokażmy światu, jak imprezuje Liverpool!" - napisała na Twitterze oficjalna strona M&S Bank Arena Liverpool.

Premierka Wielkiej Brytanii Liz Truss cytowana przez BBC powiedziała, że "Liverpool zapewni niezapomniane show, które celebruje bogatą kulturę i kreatywność Ukrainy".

- Miasto kocha muzykę i wie, jak urządzić imprezę, więc nie mam wątpliwości, że będzie to spektakularne przeżycie dla tysięcy obecnych i milionów oglądających w domu BBC - stwierdziła Sekretarz ds. Kultury Michelle Donelan.

Kalush Orchestra (zdjęcie ilustracyjne)Kalush Orchestra sprzedali nagrodę za Eurowizję. Pieniądze dla armii Ukrainy

*******

Więcej o: