Przymus służby wojskowej vs BTS. Jest szansa, że rząd Korei łaskawiej potraktuje boysband

Wytwórnia BIGHIT Music Entertainment poinformowała, że będący pod jej opieką koreański boysband BTS oficjalnie przerywa grupową aktywność. Członkowie zespołu mają w planach rozwój działalności solowej. Decyzja jest spowodowana przymusem odbycia obowiązkowej służby wojskowej, do której przygotowuje się już jeden z muzyków.

BTS działa już od ponad dekady i stał się globalnym fenomenem, wykraczającym poza świat koreańskiego popu. W kwestii nowości wydawniczych milczą jednak od czasu "Map of the Soul" i "BE" z 2020 roku, a w tym roku ukazała się jedynie kompilacja wydanych wcześniej singli, "Proof". W czerwcu grupa postanowiła ogłosić przerwę. Niedawno wytwórnia BIGHIT Music Entertainment wydała oświadczenie, w którym podaje oficjalny powód tej decyzji.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Arsenio Puro podczas programu 'Mam talent' Magik z "Mam talent" zasłabł w trakcie show. Widownia początkowo się śmiała

Zaszczyceni, że służą Korei

Wytwórnia przekonuje, że zespół jest dumny z podjętych kroków, a przerwa pozwoli im się skupić na rozwoju indywidualnych zainteresowań.

BIGHIT Music z dumą dziś ogłasza, że plany członków BTS co do odbycia obowiązkowej służby wojskowej posuwają się naprzód. Po fenomenalnym koncercie w Busan na World Expo 2030, gdy każdy z osobna chce rozpocząć solowe przedsięwzięcia, nadszedł na to idealny czas, a członkowie BTS są zaszczyceni, mogąc służyć krajowi

- można przeczytać w oświadczeniu. W dalszej części pisma BIGHIT wymienia sukcesy boysbandu i podkreśla, że od dłuższego czasu czekał na odpowiedni moment, by "ci zdrowi, młodzi mężczyźni mogli służyć u boku swoich rodaków". Pierwszym członkiem BTS, który odbędzie służbę, ma być Jin, czyli 30-letni Kim Seok-jin, najstarszy w zespole. Muzyk przystąpi do odpowiednich procedur, gdy tylko dopilnuje szczegółów związanych z jego solowym wydawnictwem, zaplanowanym na koniec października tego roku. Pozostali członkowie podejmą decyzję o zaciągnięciu się do wojska we własnym zakresie i w sprzyjającym czasie. Podczas przerwy również skupią się na rozwoju karier solowych. BIGHIT planuje, by grupa powróciła w pełnym składzie po wypełnieniu obowiązków wobec kraju najpóźniej w 2025 roku.

Zobacz wideo Nieprzypadkowo gospodarzem Great September została Łódź. To nie będą tylko koncerty

W oświadczeniu wytwórnia odniosła się również do najnowszego wydawnictwa zespołu, promującego ostatni album, utworu "Yet To Come (The Most Beautiful Moment)". Przekonuje, że jego tytuł nie jest przypadkowy i pełni funkcję obietnicy. W nadchodzących latach BTS planuje bowiem podzielić się ze światem o wiele większą liczbą nowości.

Oświadczenie BIGHIT Music Entertainment,Oświadczenie BIGHIT Music Entertainment, materiały wytwórni

Władze Korei Południowej będą łaskawsze dla BTS?

Wszyscy mężczyźni z Korei Południowej między 18 a 28 rokiem życia, których stan zdrowia na to pozwala, są zobowiązani do odbycia służby wojskowej w ramach obrony przed Koreą Północną. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły - zasłużeni artyści (np. muzycy i tancerze) czy mistrzowie olimpijscy mogą odłożyć ten obowiązek w czasie za zgodą władz. W 2019 roku parlament Korei Południowej dał członkom BTS tę możliwość i po przegłosowaniu wniosku umożliwił im wypełnienie zobowiązania do 30. roku życia. 28-letni wówczas Jin mógł dzięki temu kontynuować karierę w zespole. W 2022 jego czas się skończy. Jak informuje agencja Reuters, od sierpnia trwa jednak debata nad skróceniem obowiązkowej służby dla k-popowych muzyków z dwóch lat do trzech tygodni.

Minister obrony Lee Jong-sup jest zdania, że odbycie służby wojskowej przez BTS na kompromisowych warunkach, umożliwiającej im kontynuowanie kariery m.in. poprzez zezwolenia na występy na żywo w czasie pełnienia obowiązków w armii, może służyć interesom narodowym.

Nawet jeśli wstąpią do wojska, byłby sposób, aby dać im szansę na próby i wspólne występy, jeżeli mają zaplanowane koncerty za granicą

- powiedział. Swoje stanowisko motywował stwierdzeniem, że społeczeństwo, tak jak on, darzy szacunkiem artystów służących w wojsku, więc mogłoby to pozytywnie wpłynąć na popularność i wizerunek BTS.

Zespołowi udało się zdetronizować Justina Biebera, zdobywając nagrodę Billboard Music Awards w kategorii Top Social Artist w 2017 roku, a także American Music Award w kategorii Artist of the Year i dwukrotnie Favorite Social Artist. Determinacja milionów fanów sprawiła, że jako pierwsi koreańscy artyści osiągnęli 1. miejsce na liście albumów Billboard 200. Pobili też kilka rekordów Guinessa, najczęściej dotyczących liczby odtworzeń utworów w ciągu pierwszych 24 godzin.

Więcej o: