Zaczynali w talent show, potem sami byli w jury. Kilku odrzucono na etapie castingu

Dziś nie tylko z powodzeniem rozwijają swoje muzyczne kariery, ale też pomagają zaistnieć innym. Nie wszyscy pamiętają, że niektórzy jurorzy w konkursach talentów lata temu sami byli na miejscu uczestników. Tego rodzaju zamiana miejsc zdarzała się nie tylko w przypadku polskich edycji "The Voice" czy "X Factor".

Choć sława łączy się z byciem nieustannie ocenianym, są artyści, którzy przekonali się, jak to jest jeszcze przed rozpoczęciem kariery. Sceny programów "X Factor", "The Voice" czy "Mam Talent" często pozwalały im na pierwszy kontakt z większą publicznością i wystąpienie przed jeszcze liczniejszą grupą telewidzów. Tę drogę do sławy wybrało wiele gwiazd, ale nieliczne zatoczyły koło zasiadając na miejscu jurorów lata po debiucie w talent show.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cleo

Wokalistka, która dziś ma na koncie kilka platynowych płyt usłyszała od Kuby Wojewódzkiego, że jest "bardzo przeciętna w swojej nieprzeciętności", a od Mai Sablewskiej, że dusi się w wybranym repertuarze. Na castingu do "X-Factor" wykonała znany utwór Tiny Turner, "Proud Mary". Zasugerowano jej, że lepiej sprawdziłaby się śpiewając jazzowe klasyki i otrzymała trzy głosy na nie. Początkowo Cleo wcale nie skupiała się na popie. Zaczynała w chórze gospel Soul Connection. Po nieudanej próbie w "X-Factorze" pod swoje skrzydła wziął ją producent muzyczny Donatan. Dziś z powodzeniem rozwija jednak karierę solową.

Wielokrotnie odpadałam z różnych programów typu talent show i wiele bitew przegrałam. Ale wojnę o marzenia wygrałam i jestem tutaj gdzie jestem.

- podsumowała Cleo, czyli Joanna Klepko, w jednym z wywiadów dla stacji RMF. Po latach aktywności w branży otrzymała propozycję wzięcia udziału w dziecięcej edycji "The Voice of Poland" jako jurorka i mentorka obok Tomsona i Barona oraz Dawida Kwiatkowskiego.

 

Grzegorz Hyży

Wokalista zajął drugie miejsce w 3. edycji "X-Factora", gdzie konkurował m.in. z byłą partnerką, Mają Hyży, z którą rozstał się kilka miesięcy po emisji finałowego odcinka. W 2018 roku zasiadł na fotelu trenera "The Voice of Poland". Jego pierwsza w historii programu decyzja o wyrzuceniu po bitwie dwóch uczestniczek, których był mentorem, wzbudziła kontrowersje wśród telewidzów. W późniejszych edycjach zrezygnował z funkcji jurora. Zdecydowanie większe sukcesy odnosi jako muzyk - w zeszłym roku otrzymał trzy nominacje do Fryderyków.

 

Michał Szpak

Jego wykonanie "Dziwny jest ten świat" i zdziwienie Kuby Wojewódzkiego pamięta każdy widz pierwszej edycji polskiego "X-Factor". Michałowi Szpakowi udało się wybronić wymagający repertuar i zająć wysokie drugie miejsce, przegrywając w finale z Gienkiem Loską. Wcześniej ze względu na ekstrawagancki styl odrzucił go Wydział Piosenkarski Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jednak w programie dano mu szansę. Wokalista spełnia się nie tylko jako artysta, ale też mentor w programie "The Voice of Poland", z którym łączy go wieloletnia współpraca. Jego kariera nie skończyła się jednak na talent shows. Był reprezentantem Polski podczas konkursu Eurowizji i zdobył najważniejsze statuetki festiwalu w Opolu oraz Top of the Top w Sopocie.

 

Lanberry

Tegoroczna trenerka i jurorka w "The Voice Of Poland" pierwsze kroki stawiała właśnie na scenie tego programu. To ona stała za sukcesem uczestniczek dziecięcej edycji show, współtworząc utwory "Anyone I Want To Be" Roksany Węgiel i "Superheroes" Viki Gabor. Pochodzi z rodziny, w której dużo muzykowano - jej ojciec i dziadek byli multiinstrumentalistami. W 2013 bez powodzenia wzięła udział w trzeciej edycji programu "The Voice of Poland", a w 2014 w przesłuchaniach do "X-Factora". Dziś jest zdobywczynią nagrody festiwalu w Opolu za premierę "Planu Awaryjnego", a za twórczość wielokrotnie nominowano ją do Fryderyków.

 

Bebe Rexha

Amerykańska artystka zaczynała w musicalach, m.in. "Jesus Christ Superstar". Postanowiła też spróbować sił w "American Idol", a na swoje wystąpienie czekała przez 10 godzin. Cierpliwość tym razem się nie opłaciła - wokalistka nie odniosła sukcesu w programie. Ironia losu sprawiła, że dziesięć lat później otrzymała propozycję pracy w talent show. Została jurorką i mentorką w amerykańskiej edycji "The Voice". Dziś jej utwory przekraczają nawet miliard otworzeń w serwisach streamingowych. Taki sukces odniósł singiel "Meant to Be" na Spotify. Współpracowała z G-Eazym, Davidem Guettą czy The Chainsmokers.

Olly Murs

Brytyjski wokalista miał szczęście już w czasach, w których startował w "X-Factorze". W szóstej edycji brytyjskiej wersji programu wyemitowanej w 2009 roku zajął wysokie drugie miejsce. Sześć sezonów później został prowadzącym dwunastej edycji u boku Caroline Flack, jednak nie poradził sobie w tej roli, nie unikając wpadek na wizji. Znacznie lepiej sprawdził się jako mentor i juror w brytyjskim "The Voice", gdzie zasiadł na fotelu trenera w 2018 roku. Sukces w życiu zawodowym zapewniły mu utwory "Troublemaker" i "My Heart Skips A Bit", dzięki którym sprzedał ponad 13 milionów płyt już na początku kariery.

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: