Rok temu dowiedzieliśmy się, czy Jeden Osiem L już zapomniał. "Nie - poślubiłem"

Członkowie grupy Jeden Osiem L rok temu odpowiedzieli na nurtujące Polaków od 2003 roku pytanie - czy bohaterowi ich singla "Jak zapomnieć" faktycznie się to udało? Tę kwestię poruszył jeden ze studentów Justyny Sucheckiej, autorki książki "Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat". Dziennikarka podzieliła się anegdotą na Facebooku.

W 2003 roku Marcin "Siwy" Siwek i Łukasz Wółkiewicz tworzący Jeden Osiem L wydali swój debiutancki album "Wideoteka". Rok później płyta uzyskała status złotej, a promujący ją singiel "Jak zapomnieć" znała na pamięć cała Polska. Później na zjawisko flirtującego z popem hip-hopu zaczęto patrzeć z przymrużeniem oka. Internauci żartobliwie zadawali pytanie: "Czy Jeden Osiem L już zapomniał?". Dziś mija rok, od kiedy poznaliśmy odpowiedź. 28 października 2021 głos w tej sprawie zabrał sam zespół.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słowa ważniejsze niż muzyka

Singiel "Jak zapomnieć", opublikowany w serwisie YouTube dopiero w 2011 roku, kilka lat po premierze, zdobył ponad 31 milionów wyświetleń i wciąż można go usłyszeć w niektórych radiostacjach. Początkowo przysporzył twórcom trochę problemów - charakterystyczny motyw grany na fortepianie to sampel z utworu "Overcome" grupy Live, która oskarżyła płockich raperów o plagiat. Siwek i Wółkiewicz argumentowali, że hip-hop opiera się na zapożyczeniach, a za sukcesem kawałka stoi tekst i przekaz, nie warstwa instrumentalna autorstwa Krzysztofa "Tofsona" Bączka. Refren do "Jak zapomnieć", "Ile dałbym, by zapomnieć Cię / Wszystkie chwile te, które są na nie/ Bo chcę (bo chcę) / Nie myśleć o tym już / Zdmuchnąć wszystkie wspomnienia niczym zaległy kurz" zapadł w pamięć milionom Polaków.

 

Nurtujące pytanie zadali studenci

Do historii o nieszczęśliwej miłości powróciła w zeszłym roku Justyna Suchecka, dziennikarka i autorka książki "Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat". Jak poinformowała w poście na Facebooku, podczas spotkania ze studentami poświęconemu m.in. temu wydawnictwu wśród pytań pojawiła się także kwestia zakończenia wątku z "Jak zapomnieć".

Pośród uczniowskich pytań o "Young Power", dziennikarstwo, edukację, TVN24, moje ulubione z dziś: czy ten gość z Jeden Osiem L już zapomniał? Też bym chciała wiedzieć!

- napisała. Na wpis nieoczekiwanie odpowiedziała grupa Jeden Osiem L.

Nie udało się zapomnieć, ale udało się poślubić

- skomentowali z oficjalnego konta zespołu. Choć twórcy chronią swoją prywatność, wiadomo, że Łukasz Wółkiewicz jest żonaty od 2008 roku, a Krzysztof "Tofson" Bączek, autor instrumentalnego podkładu do singla, również wziął ślub. Obaj mają też dzieci.

Odpowiedź grupy Jeden Osiem LOdpowiedź grupy Jeden Osiem L Justyna Suchecka / Facebook

Więcej o: