Maciej Kossowski nie żyje. Jego "Dwudziestolatki" śpiewała cała Polska

W wieku 85 lat zmarł Maciej Kossowski. W przeszłości występował razem z takimi zespołami, jak Czerwono-Czarni oraz Tajfuny. Jego największe przeboje to "Dwudziestolatki" i "Wakacje z blondynką". Zmarł w szpitalu w Nowym Jorku.

Maciej Kossowski od lat siedemdziesiątych mieszkał w Stanach Zjednoczonych. O jego śmieci poinformował jeden z polonijnych magazynów, który otrzymał list od wieloletniego przyjaciela i sąsiada artysty - Paula Redalta. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Great September, czyli kilkanaście scen, ponad sto zespołów oraz spotkania przedstawicieli kultury i biznesu

Maciej Kossowski nie żyje. Miał 85 lat

Radelat napisał w swoim liście, że muzyk zmarł w niedzielę 30 października ok. godziny 13 w szpitalu na Manhattanie. Opisał także smutne okoliczności śmierci Kossowskiego. Przyznał, że w ostatnich latach był bardzo samotny, a w szpitalu prawie nikt go nie odwiedzał:

Zmarł bez rodziny i przyjaciół. Jedynymi ludźmi, którzy go znali był szpitalny lekarz i ja. Przez ostatnie 10 lat życia stał się pustelnikiem i przez przypadek odkryłem, że byłem jedyną osobą, z którą miał kontakt towarzyski. Kiedy ostatni raz odwiedziłem go w szpitalu, był w okropnym stanie, a lekarz powiedział mi, że jestem jedyną osobą, która przyszła go odwiedzić. Kiedy zobaczyłem go leżącego, uświadomiłem sobie kontrast sytuacji, że oto jest człowiek, który kiedyś był kochany i podziwiany przez setki tysięcy ludzi w Polsce za swoją muzykę w latach 60. i 70., a tu umiera w samotności

Paul Radelat wspomniał także, że zdecydował się wystosować ten list, ponieważ wie, że jego muzyka wśród Polaków wciąż jest słuchana i warto, żeby świat dowiedział się o tej przykrej informacji.

Kim był Maciej Kossowski?

Najbardziej znane jego piosenki to "Agatko pocałuj", "Domowe strachy", "Dwudziestolatki", "Nie mówię żegnaj", "To ty, Mario", , "Wakacje z blondynką", czy "Z cyganami w świat". Teksty do jego utworów pisali Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna. Sam pisał muzykę do piosenek śpiewanych przez takich wykonawców jak min. Edward Hulewicz i Heliosi, Kasia Sobczyk, Filipinki, Halina Frąckowiak czy grupa ABC. Współpracował z Warsaw Stompers, zespołem Zbyszka Namysłowskiego, z Tralabomba Jazz Band i Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. 

Przez kilka lat Kossowski był solistą Czerwono-Czarnych, a z zespołem Tajfuny odbył trwającą trzy miesiące trasę koncertową po ZSRR. Po powrocie współpracował, jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze "Studiem Rytm" w Polskim Radio Warszawa. W latach 70. wyjechał z Polski i osiedlił się na stałe w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku przyjechał do kraju i wystąpił na jedynym koncercie w trakcie święta swojego rodzinnego miasta Grudziądza.

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: