Świnka Peppa lepsza niż Kanye West. Na tym koncie są tylko płyty ocenione wyżej niż "Donda"

Branża muzyczna nie odpuszcza Ye Westowi od czasu nasilenia jego kontrowersyjnych wypowiedzi na tle antysemickim i rasistowskim. Kolejną próbą wyśmiania twórczości rapera jest satyryczny profil na Twitterze, który zestawia najnowsze wydawnictwo artysty, album "Donda" z płytami, które zostały ocenione przez Pitchfork znacznie lepiej. Niektóre porównania zaskakują.

Trwają kontrowersje wokół amerykańskiego rapera Ye, jak od roku oficjalnie nazywa się Kanye West. Artysta odczuł skutki cancel culture nie tylko ze względu na rozwiązanie umów ze znaczącymi firmami i krytykę ogólnoświatowych mediów. Drażnią się z nim również fani muzyki. Na Twitterze powstało konto, na którym użytkownicy portalu prześmiewczo zestawiają najnowszą płytę Westa, "Dondę", z albumami, które uzyskały wyższe oceny krytyków według portalu Pitchfork.

Prześmiewcze wpisy zapoczątkowały kontrowersje

Po serii antysemickich wypowiedzi marka Adidas zakończyła współpracę z raperem. Według Forbesa artysta stracił umowę wartą nawet 1,5 miliarda dolarów. Wcześniej zaprezentował światu autorską kolekcję ubrań, wśród których znalazły się projekty z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Ye nosił również t-shirt z nadrukiem nawiązującym do ruchu BLM - wzbudzającym mieszane uczucia odbiorców "White Lives Mattter" i krytykował zamordowanego przez policjantów George'a Floyda, który przyczynił się do nasilenia antyrasistowskich protestów.

 

Choć raper przeprosił za niefortunną wypowiedź, twierdząc w nawiązaniu do śmierci Floyda, że ze względu na lincz mediów już wie, jak to jest "mieć kolano przy szyi", branża nie wybaczyła mu licznych wpadek. Humorystyczną, choć wciąż skuteczną próbą wyśmiania twórczości Westa jest powstały niedawno profil @DondaGiveAShit na Twitterze, zestawiający jego najnowszy album "Donda" z płytami, którym krytycy przyznali wyższe oceny. Niektóre z nich są wyjątkowo nieoczywiste.

Koncert AdeleCeny biletów na koncert Adele są "najwyższe w historii Las Vegas"

Świnka Peppa, Beatlesi i poprzednie płyty rapera

Jednym z najpopularniejszych tweetów na profilu jest ten zestawiający "Dondę" z soundtrackiem popularnej bajki dla dzieci, "Świnka Peppa". Krytycy Pitchforka przyznali mu ocenę o pół punktu wyższą, niż nominowanej do Grammy płycie Westa.

Prowadzący satyryczne konto nie zapomnieli również o klasycznych zestawieniach. W porównaniu z klasycznym "Białym Albumem" Beatlesów, który uzyskał najwyższą możliwą notę (10), "Donda" wygląda na jeszcze bardziej zdeklasowaną.

Propozycje do kolejnych zestawień wysuwają też byli fani twórczości Ye Westa. Dziesiątą płytę rapera porównano więc z poprzedniczkami - "808s And Heartbreak" i "Kids See Ghosts", które na Pitchforku również uzyskały ocenę wyższą od 6.

Zobacz wideo

Logo magazynu muzycznego BillboardLista Top 10 "Billboarda" pierwszy raz bez mężczyzn. Dominuje jedna artystka

"Donda", dziesiąty studyjny album Ye Westa, miał swoją premierę 29 sierpnia 2022 roku. Wydawnictwo promowała już w 2021 Kim Kardashian, nawiązując do czarnej okładki przy pomocy kreacji zaprojektowanej na potrzeby Met Gali. Płyta była też nominowana do nagród Grammy w kategorii Album Roku. Tytuł to imię matki rapera, a teksty poruszają tematy religijne. Nie bez wpływu na całokształt pozostał burzliwy związek Ye i Kim. Para ostatecznie się rozwiodła.

Więcej o: