Rozbita gitara Kurta Cobaina trafiła na aukcję. Poprzedni instrument sprzedano... za 4,5 mln dolarów

Na organizowanej przez Julien's Auctions licytacji wystawiono szereg przedmiotów należących do ikon, takich jak John Lennon, Bob Dylan czy Kurt Cobain. Jednym z nich jest należąca do wokalisty zespołu Nirvana rozbita gitara elektryczna. To nie jedyny instrument Cobaina sprzedany na aukcji.

Pochodząca z 1973 roku gitara elektryczna Fender Mustang to nie jedyny cenny przedmiot wystawiony na aukcji "Icons and Idols: Rock ’n’ roll" prowadzonej przez Julien’s Auctions. To jednak należący do Kurta Cobaina instrument wzbudza największe emocje. Poprzednia gitara, na której grał w teledysku do "Smells Like Teen Spirit", w maju została sprzedana za… 4,5 miliona dolarów. To nie była najwyższa cena, jaką zaoferowano za należący do muzyka instrument.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gitara Kurta Cobaina sprzedana na aukcji. Kwota robi wrażenie

Kurt Cobain grał na niej w nakręconym w 1991 roku teledysku do piosenki "Smells Like Teen Spirit". To jeden z najbardziej znanych utworów Nirvany, nic więc dziwnego, że aukcja, na której wystawiono słynną gitarę, cieszyła się sporą popularnością. W 2020 roku należącą również do Cobaina gitarę, Martina D-18E, sprzedano za 6 milionów dolarów. Muzyk grał na niej w 1993 roku w Nowym Jorku podczas sesji MTV Unplugged, jednego z ostatnich koncertów przed śmiercią Cobaina. W maju 2022 roku na aukcję trafił kolejny kultowy instrument. Fender Mustang z 1969 roku sprzedano "zaledwie" za 4,5 miliona dolarów. Szczęśliwym właścicielem został miliarder Jim Irsay.

 

Kolejne instrumenty wokalisty zespołu Nirvana trafiły na aukcję. Pobiją rekord?

Tym razem na aukcję trafił rozbity przez samego Cobaina Fender Mustang z 1973 roku. Muzyk zniszczył gitarę podczas koncertu 9 lipca 1989 roku w Chicago. Kilka dni później Cobain wymienił zniszczony instrument na równie zniszczonego Gibsona SG. Nowym właścicielem Fendera został Sluggo Cawley z zespołu Hullabaloo. – Kurt spytał mnie, czy mógłby wziąć rozbitego Gibsona SG, który wisiał na mojej ścianie. Powiedziałem: Jasne, ale teraz nie będę miał nic na ścianie. Odpowiedział: Zaraz wracam. Poszedł do swojego vana i wrócił z Fenderem Mustangiem z 1973 roku, którego uznał za nienadającego się do naprawy – wyznał muzyk w wywiadzie dla "Innocent Words" i dodał – Poprosiłem, żeby go dla mnie podpisał.

Sklejona szarą taśmą gitara opatrzona jest autografem należącym do Kurta Cobaina. Na instrumencie możemy przeczytać osobliwą dedykację:

Yo Sluggo. Dzięki za wymianę. Jeśli Rock and Roll jest nielegalny, to wsadźcie mnie do więzienia. Nirvana

Dom aukcyjny szacuje, że instrument zostanie sprzedany za ok. 400 tys. dolarów. Cena wywoławcza wynosi 50 tys. dolarów. Aukcja ma odbyć się w dniach 11-13 listopada 2022 r.

<<Reklama>> Ebook "Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany." jest dostępny na Publio.pl >>

Więcej o: