Jak naprawdę nazywał się Jerzy Połomski? Mało kto wie, że przez wiele lat ukrywał nazwisko

Nie żyje Jerzy Połomski. Muzyk, którego piosenki znała cała Polska, zmarł w wieku 89 lat. Choć z pewnością wielu fanów zna na pamięć hity tj. "Bo z dziewczynami" czy "Cała sala śpiewa z nami", to niewielu wie, że artysta przez wiele lat ukrywał swoje prawdziwe nazwisko.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W poniedziałek 14 listopada o śmierci Jerzego Połomskiego poinformowała jego menadżerka. Polacy pokochali go za takie hity jak "Bo z dziewczynami", "Cała sala śpiewa z nami", czy "Każdemu wolno kochać". Nie wszyscy jednak wiedzą, że tak naprawdę Połomski to nie było prawdziwe nazwisko piosenkarza.

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych

Na co zmarł Jerzy Połomski? O jego śmierci poinformowała menadżerka

Informację o śmierci artysty przekazała jego menadżerka Violetta Lewandowska:

Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury.

Przyczyną śmierci muzyka była infekcja. Organizm 89-latka nie dał rady walczyć z zakażeniem. Jerzy Połomski zmarł 14 listopada 2022 roku, około godziny 19:20.

Jak naprawdę nazywał się Jerzy Połomski? Życiorys pełen niespodzianek

Jak się okazuje, Jerzy Połomski, nazywał się zupełnie inaczej. Co prawda, w jego dowodzie można było zobaczyć imię Jerzy, jednak zaraz obok niego znajdowało się nazwisko... Pająk. Dlaczego artysta nie posługiwał się prawdziwymi danymi? Zmianę nazwiska zaproponował mu wykładowca i słynny aktor, Ludwik Sempoliński. Powiedział młodemu Jerzemu, aby nadał sobie "bardziej sceniczne nazwisko", bo "pewne nazwiska są na afisz, a inne nie".

Skąd więc wzięło się nazwisko Połomski? Jego geneza jest również zaskakująca. Jerzy, szukając chwytliwej godności, wpadł na cykl "Humor z zeszytów", który był drukowany w "Przekroju". Jeden z uczniów popełnił gafę i zamiast wpisać Uniwersał Połanieckiego, napisał "Uniwersał Połomskiego".

Więcej o: