Naukowcy zbadali, co twój gust muzyczny mówi o twojej osobowości. Wyniki przeczą stereotypom

Czy to prawda, że słuchacze hip-hopu i ciężkiego rocka są bardziej agresywni niż np. osoby, które wolą muzykę klasyczną albo rzewne country? Naukowcy postanowili sprawdzić dokładnie, co ulubione gatunki muzyczne mówią o osobowości słuchaczy. Wnioski z badania w dużej mierze łamią ogólnie przyjęte stereotypy.

Adrian C. North w swoim tekście "Individual Differences in Musical Taste" ("Indywidualne różnice w muzcznym guście") opublikowanym w "The American Journal of Psychology" opisał wyniki szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego na grupie 36 518 uczestników. Ci ocenili 104 przykłady różnych stylów muzycznych, a do tego uzupełnili pięcioczynnikowy model osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae'a. Ten potocznie zwany jest "Wielką piątką" i skupia się na takich czynnikach jak: neurotyczność i stałość emocjonalna, ekstrawersja i introwersja, sumienność i nieukierunkowanie, otwartość na nowe doświadczenia oraz ugodowość i antagonizm.

Co twój gust muzyczny mówi o twojej osobowości

Jak opisuje edukatorka i specjalistka rehabilitacji psychosocjalnej Kendra Cherry, wyniki badania wskazały, że cechy osobowości i gusty muzyczne są w istocie powiązane, choć należy uwzględnić różnice indywidualne. Naukowcy jednak byli w stanie przyporządkować poszczególne cechy osobowości do konkretnych rodzajów muzyki.

Jak się okazuje, muzyki pop najczęściej słuchają osoby ekstrawertyczne, szczere i konwencjonalne. Badacze na podstawie zebranych danych wskazują, że miłośnicy popu są pracowici i mają wysoką samoocenę, jednakże są nieco mniej kreatywni i nieco bardziej niespokojni, niż słuchacze gustujący w innych gatunkach.

Co ciekawe, wyniki analizy wykazały, że ludzie lubujący się w rapie i hip-hopie zdecydowanie przeczą stereotypowej opinii o odbiorcach twórczości w tym nurcie. Choć często się wydaje, że są agresywni lub brutalni, badacze nie znaleźli żadnych takich połączeń. Dane wskazują, że często mają wysoką samoocenę i są bardziej otwarci i towarzyscy niż wielbiciele pozostałych stylów muzycznych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się ma sprawa ze słuchaczami country? Są konserwatywni, konwencjonalni, ale też pracowici i towarzyscy. Choć piosenki country często opisują zawody miłosne, osoby preferujące takie dźwięki w opinii naukowców wykazują się paradoksalnie sporą stabilnością emocjonalną. Niemniej w porównaniu z innymi melomanami okazują się zdecydowanie mniej otwarci na nowe doświadczenia.

Stereotypom zdecydowanie przeczą także dane zebrane na temat miłośników rocka i heavy metalu. Choć zwykło się uważać, że takie osoby są raczej impulsywne, zuchwałe i agresywne, to dane wskazują, że tak naprawdę to ludzie kreatywni, zaskakująco introwertyczni oraz delikatni. Nie powinno też dziwić w świetle tych informacji, że często też wykazują się niską samooceną.

Kiedy ktoś słucha muzyki w nurcie indie, badacze wskazują, że z wysokim prawdopodobieństwem taka osoba będzie kreatywna, inteligentna i introwertyczna, ale też mniej pracowita i delikatna niż słuchacze pozostałych gatunków. Ich często wymienianymi cechami są też pasywność, niska samoocena i wysoki poziom nerwowości.

Bywalcy nocnych klubów gustujący w muzyce dance są z kolei: towarzyscy, asertywni i otwarci na nowe doświadczenia. Jak się okazuje, zbywa im jednak na delikatności. W przypadku słuchaczy takich gatunków jak jazz, blues i soul można się spodziewać spotkania z osobą ekstrawertyczną o wysokiej samoocenie. Do tego wykazują tendencję do dużej kreatywności, wysokiego ilorazu inteligencji oraz swobody. Ta ostatnia cecha łączy ich z miłośnikami muzyki klasycznej. Poza swobodą w zachowaniu charakteryzują się oni często także zdrową samooceną i kreatywnością. Niemniej są w porównaniu jednak nieco bardziej wycofani i bardziej zamknięci w sobie.

Zobacz wideo Muzyka ku pokrzepieniu serc. Mężczyzna zagrał na skrzypcach dla skoszarowanych Ukraińców

To samo badanie także wskazuje na wnioski dość oczywiste: ludzie często definiują się za pomocą muzyki, której słuchają i używają jej jako sposobu na kontakt z innymi osobami. To też tłumaczy, dlaczego tak często dochodzi do sporów na tle gustów muzycznych. Zdarza się bowiem, że słuchacze mają poczucie, że kiedy ktoś krytykuje ich ulubioną muzykę, to tak naprawdę krytykuje ich. Stąd też tendencja do postawy obronnej, co przekłada się nieraz na bardzo ożywione dyskusje.

Psychologowie Jason Rentfrow i Sam Gosling także badali sprawę cech osobowości i ich powiązania z gustami muzycznymi. Oni odkryli np., że ekstrawertycy lubią mocne basy, a słuchacze bardziej złożonych gatunków takich jak jazz i muzyka klasyczna często mają wyższe wyniki w testach IQ.

Tom Almeroth-Williams z Uniwersytetu w Cambridge w swoim tekście opisuje również badania przeprowadzone na grupie ponad 350 tysięcy osób z 50 różnych krajów na sześciu kontynentach. Badacze potwierdzili w nich, że zależności pomiędzy muzycznymi preferencjami i cechami osobowości są uniwersalne. Przykładowo, ustalili, że piosenka "Shivers" Eda Sheerana z dużą dozą prawdopodobieństwa spodoba się zarówno ekstrawertykom z Wielkiej Brytanii, jak i Argentyny lub Indii.

Analiza wykazała też, że osoby z bardziej neurotycznymi cechami z dużym prawdopodobieństwem będą z przyjemnością słuchać flagowego utworu Nirvany "Smells like Teen Spirit" niezależnie od tego, czy pochodzą z USA, Danii czy Afryki Południowej. Tak samo osoby sympatyczne ze wszystkich zakątków świata będą z podobną przyjemnością słuchać "What’s Going On" w wykonaniu Marvina Gaye'a albo "Shallow" w wersji Lady Gagi i Bradleya Coopera. Granice państwowe nie powstrzymają też ludzi charakteryzujących się dużą otwartością od puszczania w kółko piosenek Niny Simone albo "Space Oddity" w wykonaniu Davida Bowie. Niezależnie od tego, gdzie mieszka osoba głównie odznaczająca się sumiennością, szanse na to, że spodoba jej się muzyka Rage Against the Machine jest bardzo nikła - konkludują badacze z zespołu doktora David M. Greenberga.