Mistrzostwa Świata pierwszy raz otworzył muzyk z Korei. Nikt inny nie chciał tego zrobić

20 listopada koreański artysta Jungkook, członek boysbandu BTS, wystąpił podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze. W ten sposób promował nowy utwór. Wydarzenie przeszło do historii - to pierwszy muzyk z Azji zaangażowany w mundial przez organizatorów. W tym roku nie było jednak wielu chętnych, by wziąć w nim udział.

Zespołowi BTS udało się zdetronizować Justina Biebera, zdobywając nagrodę Billboard Music Awards w kategorii Top Social Artist w 2017 roku, a także American Music Award w kategorii Artist of the Year i dwukrotnie Favorite Social Artist. Pobili też kilka rekordów Guinessa, najczęściej dotyczących liczby odtworzeń utworów w ciągu pierwszych 24 godzin. Zaangażowanie jednego z członków boysbandu w ceremonię otwarcia tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze wydawało się więc wizerunkowo i marketingowo dobrym posunięciem. Organizatorzy nie mieli jednak zbyt wielu alternatyw.

"Wrócę do Kataru, gdy zaczną szanować prawa człowieka"

Muzycy masowo bojkotują Mistrzostwa Świata w Katarze ze względu na łamanie praw człowieka przez ich gospodarza. Wskazują między innymi na złe warunki pracy imigrantów, często skazujące pracowników na śmierć oraz brak legalizacji małżeństw jednopłciowych. Swoje stanowisko opublikowali w mediach społecznościowych m.in. The Cure i Rod Stewart. Wcześniej głos w sprawie zabrała też Dua Lipa, która rzekomo znalazła się na liście potencjalnych artystów mających wziąć udział w ceremonii otwarcia. W relacji na Instagramie napisała, że "nigdy nie była zaangażowana w żadne negocjacje dotyczące występu", jednocześnie przyznając, że chętnie odwiedzi Katar, "gdy wypełni on wszystkie zobowiązania w zakresie praw człowieka, których się podjął zdobywając prawo do organizacji mistrzostw świata". Z otwarcia mistrzostw zrezygnowała też Shakira. Bliskie wokalistce źródła tłumaczą, że podobnie jak Dua Lipa nigdy nie otrzymała oficjalnej propozycji.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Koreański artysta pisze historię

Ostatecznie wybór padł na Jeona Jungkooka z zespołu BTS. Muzyk wystąpił 20 listopada 2022 roku, stając się jednocześnie pierwszym azjatyckim i pierwszym koreańskim artystą, który otworzył Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To również drugi solowy artysta, który napisał utwór dla FIFA - pierwszym był w 1998 roku Ricky Martin. Na potrzeby wydarzenia zaprezentował swój najnowszy singiel, "Dreamers", który wykonał wspólnie z Fahadem Al Kubaisim, katarskim wokalistą, kompozytorem i modelem. Utwór napisał uznany producent RedOne, który pracował m.in. z Shakirą, Lady Gagą i Enrique Iglesiasem. To druga piosenka Jungkooka w jego solowej karierze. W czerwcu gościnnie pojawił się w utworze Charliego Putha "Left and Right". Tym samym jest obecnie drugim po Psy solowym koreańskim artystą, którego single najdłużej utrzymywały się na liście Billboard's Hot 100. Występ w Katarze zapowiedział aktor Morgan Freeman, którego zaproszono w charakterze gościa-niespodzianki oraz lokalna gwiazda mediów społecznościowych, Ghanim Al-Muftah.

 
 

Fani BTS już wcześniej spekulowali, że Jungkook pojawi się podczas ceremonii. Kilka tygodni wcześniej wytwórnia BigHit Entertainment opublikowała zdjęcia artysty ubranego w całości na biało, ze specyficznie zaczesanymi włosami. Muzyka zaczęto nazywać "księciem" i "Alladynem", przez co zaczęto się doszukiwać powiązań sesji z mistrzostwami w Katarze. Na ceremonii otwarcia wystąpił za to w czarnej stylizacji. W czasie pobytu w stolicy odwiedził też miejsce treningu piłkarzy oraz drużynę reprezentacji Korei Południowej.

Występ muzyka z Azji nie jest jedynym przełomem w historii mundialu. Po raz pierwszy odbywa się on zimą i pierwszy raz gospodarzem jest kraj muzułmański.

Więcej o: