Robbie Williams da koncert w Katarze w czasie mistrzostw świata. "Byłoby hipokryzją, gdybym nie pojechał"

Robbie Williams na początku grudnia wystąpi w Katarze, gdzie - mimo kontrowersji - rozgrywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wokalista broni się, że gdyby zwracał uwagę na to, czy państwo, w którym koncertuje, łamie prawa człowieka, nie byłby "w stanie nawet wystąpić we własnej kuchni".

- Oczywiście, nie popieram łamania praw człowieka w żadnej postaci - zastrzega Robbie Williams, ale zaraz potem dodaje:

Jednak jeśli nigdzie nie będziemy tolerować łamania praw człowieka, byłaby to najkrótsza trasa, jaką kiedykolwiek znał świat: nie byłbym w stanie nawet wystąpić we własnej kuchni.

Sara James w amerykańskim 'Mam talent'Sara James znów w amerykańskim "Mam talent". Wystąpi w edycji dla gwiazd

Robbie Williams zagra w Katarze, gdzie odbywają się mistrzostwa świata. W trakcie przygotowań zginęły tysiące ludzi

Można się zastanawiać, co takiego dzieje się w kuchni gwiazdora, ale przede wszystkim trzeba pamiętać, że w Katarze warunki pracy imigrantów są tak złe, że często właściwie skazują pracowników na śmierć. Szacuje się, że tylko w trakcie przygotowań do samych mistrzostw, w wyniku upału, nadmiernych wymagań czy niewłaściwego traktowania zginęło od kilku do kilkunastu tysięcy pracowników. W kraju, w którym obecnie są rozgrywane mistrzostwa świata w piłce nożnej, prześladowane są także kobiety oraz osoby LGBT+, a wśród kar stosowanych np. wobec osób homoseksualnych jest wymieniana np. chłosta. W związku z tym zagrania podczas ceremonii rozpoczynającej mundial odmówił m.in. Rod Stewart. 

StingSting w Krakowie. Muzyk zagra tam koncert w 2023 roku, bilety niedługo w sprzedaży

Dua Lipa, która rzekomo znalazła się na liście potencjalnych artystów mających wziąć udział w ceremonii otwarcia, na Instagramie napisała, że "nigdy nie była zaangażowana w żadne negocjacje dotyczące występu", jednocześnie przyznając, że chętnie odwiedzi Katar, "gdy wypełni on wszystkie zobowiązania w zakresie praw człowieka, których się podjął zdobywając prawo do organizacji mistrzostw świata". Williams, który ma dać koncert 8 grudnia w katarskim Doha Golf Club, powiedział natomiast "Il Venerdì di Repubblica": 

Byłoby hipokryzją z mojej strony, gdybym nie pojechał [do Kataru - red.] ze względu na miejsca, do których jeżdżę.
Zobacz wideo Marcin Margielewski ostro o łamaniu praw człowieka w Katarze i Arabii Saudyjskiej

Przypomnijmy, że Williams grał np. prywatny koncert dla Władimira Putina i innych ludzi władzy tuż po agresji, jakiej Rosja dopuściła się wobec Ukrainy w 2014 roku, anektując Krym. 

Amnesty International wezwała Williamsa, aby wykorzystał swój występ do publicznego odniesienia się do oskarżeń przeciwko Katarowi.

Więcej o: