Zmiana zasad głosowania na Eurowizji. Decydują głównie widzowie, również z krajów spoza konkursu

Konkurs Piosenki Eurowizji zmienia formułę głosowania pierwszy raz od 2009 roku. Uwzględnione zostaną oceny widzów mieszkających w krajach, które nie biorą udziału w wydarzeniu. Zmniejszono również rolę jury, a na jednym z etapów całkowicie pozbawiono członków komisji możliwości decydowania o tym, który wykonawca zaprezentował się najlepiej. Jest kilka powodów.

Podczas przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji zostaną wprowadzone nowe zasady głosowania na ulubionych wykonawców. O zmianach poinformowała Europejska Unia Nadawców (EBU) za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej wydarzenia. Szczegóły zmodyfikowanej formuły zostały przekazane w komunikacie prasowym po zatwierdzeniu nowego formatu.

Format głosowania w półfinałach

9 i 11 maja 2023 odbędą się półfinały. Tym razem to wyłącznie głosy widzów (oddane poprzez aplikację, SMS lub stronę) zadecydują, które kraje zakwalifikują się do finału. Widzowie z krajów nieuczestniczących w Eurowizji (m.in. Węgier czy Kazachstanu) będą mogli zagłosować online za pośrednictwem dodatkowo zabezpieczonej strony internetowej i z użyciem karty kredytowej zarejestrowanej w danym państwie. Ich oceny będą miały tę samą wagę, co te przyznane przez mieszkańców krajów biorących udział w konkursie.

StingSting w Krakowie. Muzyk zagra tam koncert w 2023 roku, bilety niedługo w sprzedaży

Zobacz wideo

Format głosowania w finale

Do tej pory od 2009 roku brano pod uwagę łączny wynik, na które składały się oceny jury i te przyznawane przez publiczność. Taka formuła wciąż będzie stosowana na ostatnim etapie konkursu. W finale 13 maja 2023 na ostateczny werdykt będą miały wpływ noty jury (ich znaczenie zmniejszono do 49,4 proc. końcowego wyniku) w połączeniu z notami otrzymanymi od widzów z całego świata (50,6 proc.). Jedyną zmianą w przypadku głosowania w Wielkim Finale będzie fakt, że do głosów publiczności zostaną włączone oceny przyznane przez mieszkańców krajów spoza konkursu.

Zmiana zasad głosowania na EurowizjiZmiana zasad głosowania na Eurowizji Eurovision.tv

Przyczyną zmian są nieprawidłowości wykryte podczas prac komisji

Europejska Unia Nadawców przekonuje, że zmiany zostały wprowadzone, by wydarzenie było bardziej "istotne i ekscytujące". Brano też pod uwagę notoryczne "bezprecedensowe nieprawidłowości w głosowaniu", które zdarzają się co roku, m.in. przypadki korupcji wśród członków jury czy układy pomiędzy poszczególnymi krajami, przyznającymi sobie nawzajem maksymalną liczbę punktów. Udowodniono, że podczas Eurowizji 2022 w ten sposób oszukiwało sześciu jurorów.

W swojej 67-letniej historii Konkurs Piosenki Eurowizji nieustannie ewoluował, aby pozostać aktualnym i ekscytującym. Zmiany te potwierdzają ogromną popularność programu, dając większą moc sprawczą publiczności największego na świecie wydarzenia muzycznego transmitowanego na żywo.

- skomentował zmiany Martin Österdahl, kierownik wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ticketmaster Taylor Swift FansKoncerty tak rozchwytywane, że padł Ticketmaster. Firma ma kłopoty

Eurowizję 2022 wygrali reprezentanci Ukrainy, Kalush Orchestra. Ze względu na trwającą wojnę Ukraina nie będzie jednak gospodarzem przyszłorocznego konkursu. W imieniu tego kraju zorganizuje go Wielka Brytania. Impreza odbędzie się w Liverpoolu.

 
Więcej o: