Najlepsze filmowe soundtracki. Te produkcje można rozpoznać już po jednej nucie

Muzyka w filmie odgrywa niebagatelną rolę i jest jego integralną częścią. Dobrze skomponowane utwory dopełniają obraz. Stanowią tło dla wciągającej fabuły i budują nastrój, wprowadzając widzów w odpowiednie emocje. Oto lista jednych z najlepszych filmowych soundtracków.

Odpowiednia muzyka do filmu to taka, która idealnie komponuje się z obrazem. Pomaga widzom zrozumieć, co za chwilę wydarzy się na ekranie. Dostosowuje ich emocje do tych towarzyszących bohaterom. Są takie utwory, które już od pierwszych dźwięków przywodzą na myśl kadry z konkretnego filmu. Tak jest w przypadku kultowego utworu Celine Dion "My heart will go on", który niemal każdy kojarzy wyłącznie z filmem "Titanic". Podobnych przykładów jest znacznie więcej.

Zobacz wideo "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" - najdroższy serial wszech czasów [ZWIASTUN]

"Incepcja": Hans Zimmer – "Time"

Muzyka pokazuje znacznie więcej niż to, co możemy dostrzec na ekranie. Wśród utworów, które budują ten rodzaj napięcia, są kompozycje Hansa Zimmera, który wiedzie zdecydowany prym wśród gwiazd muzyki filmowej. Soundtrack do filmu "Incepcja" jest doskonałym tego przykładem. Kompozytor opiera się na spokojnych i melodyjnych dźwiękach, które w zależności od rozwoju akcji, zmieniają swoje tempo. Choć fabuła filmu jest skomplikowana, to proste dźwięki są dla widza drogowskazem prowadzącym go przez wszystkie etapy fabuły.

 

"Piraci z Karaibów: Na Krańcu Świata": Hans Zimmer – "Drink Up Me Hearties Yo Ho"

Chyba każdy kojarzy Johny’ego Deppa z kultową rolą Jacka Sparrowa w filmie "Piraci z Karaibów". W tej produkcji ponownie Hans Zimmer stanął na wysokości zadania, tworząc niesamowicie melodyjny i złożony utwór, który podkreśla tempo akcji filmu. Są w nim nuty tajemniczości i magii, a każde brzmienie współgra z motywem przewodnim filmu.

 
 

"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia": Howord Shore – "The Shire"

Filmowej adaptacji książek Tolkiena o fantastycznych przygodach hobbita chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Za ścieżkę dźwiękową "Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia" odpowiedzialny był Howord Shore. Jego muzyka jest niczym odrębna narracja fabularna. Można by rzec, że w tym przypadku to obraz jest dopełnieniem dźwięku, a nie odwrotnie. Utwór lawiruje pomiędzy tym, co spokojne i beztroskie, jak życie mieszkańców Shire, a tym, co budzi niepokój i grozę niczym przerażająca siedziba mrocznego Saurona, Mordor.

 

"Amelia": Yann Tiersen – "La valse d’Amélie"

Niemalże jedno instrumentowy walc to wyjątkowa kompozycja Yanna Tiersena do francuskiego filmu "Amelia". Minimalistyczna melodia wprowadza do filmu bajkowość i hipnotyzuje, podobnie jak tytułowa bohaterka.

 

 "Leon zawodowiec": Éric Serra - NOON

W tej produkcji ścieżka dźwiękowa stanowi integralną część obrazu. Jest tajemnicza i nastrojowa. Najpierw odwzorowuje ponure życie głównego bohatera. W tych dźwiękach słychać brak radości i szczęścia. Ot zwykłe życie przeciętnego człowieka. Nagle wszystko zmienia się diametralnie, podobnie jak życie Leona.

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: