Magia "Stranger Things" nie wygasła. 37 lat po premierze hit Kate Bush w globalnym top 10 Spotify Wrapped 2022

Spotify opublikowało muzyczne podsumowanie 2022 roku. Poza tym, że każdy użytkownik może sprawdzić swoje osobiste statystyki, serwis przygotował też zestawienia globalnie najpopularniejszych trendów. Jak się okazuje fenomen popularności serialu "Stranger Things" nie był chwilowy. Słuchacze tak się wkręcili w słuchanie piosenki Kate Bush z 1985 roku, że ta trafiła na listę 10 najczęściej słuchanych w 2022 roku piosenek.

Serial "Stranger Things" dobitnie udowadnia, że jest muzyka, która się nie starzeje i potrzeba tylko dobrego impulsu, żeby odkryli ją nowi słuchacze. Tak też się stało z utworem "Running Up That Hill" Kate Bush. Bracia Duffer wykorzystali ją w jednej z bardziej klimatycznych i pełnych napięcia sekwencji czwartego sezonu przebojowego serialu. Scena zrobiła na widzach piorunujące wrażenie, co szybko było widać w statystykach i zestawieniach najczęściej słuchanych utworów.

Zobacz wideo Czy się różni granie Jedenastki od grania Enoli Holmes? Rozmowa z Millie Bobby Brown

37 lat po premierze hit Kate Bush w globalnym top 10 Spotify Wrapped 2022

27 maja Netflix pokazał pierwszą połowę czwartego sezonu "Stranger Things". Właśnie w tej transzy znalazła się sławetna scena na cmentarzu, kiedy to Vecna próbuje przejąć kontrolę nad Max i ją zabić. Widzowie serialu błyskawicznie zaczęli wyszukiwać piosenki: "Running Up That Hill" już po pierwszym weekendzie od premiery był na szczycie listy Top 10 najpopularniejszych piosenek na iTunes. Potem piosenka trafiła na wysoką lokatę na amerykańskiej liście TOP50 Spotify i zajęła tam drugie miejsce. A co więcej, w globalnym zestawieniu zdobyła z kolei czwarte miejsce.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Spotify poinformowało, że 30 maja 2022 roku globalna transmisja nagranej w 1985 roku piosenki wzrosła o 8700 proc. w porównaniu z poprzednimi daniami. Potem okazało się, że po 37 latach utwór wrócił na listę Billboard i co więcej, wskoczył tam na miejsce o kilkadziesiąt pozycji wyższe, a konkretnie na ósmą lokatę.

Można by pomyśleć, że zainteresowanie piosenką było chwilowym, acz intensywnym trendem. A jednak roczne zestawienie Spotify Wrapped 2022 pokazuje, że "Running Up That Hill" było jedną z najczęściej słuchanych w tym roku na całym świecie piosenek. Utwór zamyka listę Global Top 10.

Spotify 2022. Najczęściej słuchane utwory na świecie

  • Harry Styles - As It Was
  • Glass Animals - Heat Waves
  • The Kid LAROI - STAY (with Justin Bieber)
  • Bad Bunny - Me Porto Bonito
  • Bad Bunny - Tití Me Preguntó
  • Elton John, Dua Lipa - Cold Heart - PNAU Remix
  • Bizarrap - Quevedo: Bzrp Music Sessions, Vol. 5
  • Imagine Dragons - Enemy (with JID) - from the series Arcane League of Legends
  • Bad Bunny - Ojitos Lindos
  • Kate Bush - Running Up That Hill (A Deal With God)

Co więcej, piosenka ta jednocześnie jest najczęściej streamowanym utworem na liście przebojów, które miały premierę więcej niż 20 lat temu. Kate Bush i jej hit zajmują pierwsze miejsce. Na drugim jest "Yellow" zespołu Coldplay, a potem wkracza Eminem ze swoim "Tje Reali Slim Shady". Następne pozycje na liście to "Gangsta's Paradise" Coolio i nieśmiertelne już "Smells Like Teen Spirit" Nirvany.

Kate Bush na czele zestawieniaKate Bush na czele zestawienia Spotify Wrapped 2022

Podobnie układa się lista najpopularniejszych "retro" płyt. Tutaj palma pierwszeństwa przypada Eminemowi z "The Marshall Mathers LP", ale Kate Bush ze swoim "Hounds od Love" depcze mu po piętach. Na trzecim miejscu uplasował się Coldplay z albumem "Parachutes", a na czwartym gości "2001" Dr. Dre. Piątkę zamykają Beatlesi ze swoim "1".

Najpopularniejsze 'retro' płytyNajpopularniejsze 'retro' płyty Spotify Wrapped 2022

Więcej o: