Zawsze była niepokorna. Bunt przypłaciła karierą. "Bycie gwiazdą popu to jak pobyt w jakimś więzieniu"

Jej życie było pełne tragicznych wydarzeń. Fanów bardziej interesowało jej życie osobiste i skandale niż piosenki. Występ w programie "Saturday Night Live" kosztował ją karierę. Jak potoczyły się losy Sinead O'Connor?

Debiutancki album Sinead O'Connor ujrzał światło dzienne w 1987 roku. Wcześniej piosenkarka występowała w klubach w Dublinie. "The Lion and the Cobra" szybko pokrył się złotem, a promujący go singiel, "Nothing Compares 2 U" (cover piosenki Prince'a) dał jej ogromną sławę i uczynił z O'Connor prawdziwą gwiazdę.

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sinead O'Connor, niepokorna gwiazda. "Bycie gwiazdą popu jest jak pobyt w więzieniu"

Sinead O'Connor nie była jednak wokalistką, którą wytwórnia będzie w stanie wsadzić w określone przez siebie ramy.

[Nigel Grainge - red.] powiedział, że wraz z Chrisem [Hillem] chcieliby, żebym wkładała minispódniczki i ciężkie buty, a do tego może trochę kobiecych akcesoriów, kolczyków, naszyjników i bransoletek i innych hałaśliwych ozdób, których przecież nie można nosić blisko mikrofonu

pisała Sinead w swojej biografii "Wspomnienia". W geście protestu piosenkarka poszła do fryzjera i kazała ogolić sobie głowę. – Wydaje mi się, że bycie gwiazdą popu to jak pobyt w jakimś więzieniu. Musisz być dobrą dziewczynką – wyznała w wywiadzie dla "New York Times". Sinead nie dała się zamknąć w takim więzieniu, ale niepokorność przypłaciła karierą.

Występ w "Saturday Night Live" zniszczył jej karierę. Wiele lat musiała czekać na powrót na scenę

W 1992 roku piosenkarkę zaproszono do udziału w programie "Saturday Night Live". 3 października na scenie wykonała cover utworu "War" autorstwa Boba Marleya. Gdy wybrzmiały ostatnie wersy piosenki o zwycięstwie dobra nad złem, wyciągnęła i podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. Na koniec krzyknęła "Walczcie z prawdziwym wrogiem!". Był to protest przeciwko tuszowaniu pedofilii w kościele irlandzkim. Wśród publiczności zapadła grobowa cisza. O'Connor zeszła ze sceny z płaczem. Podarcie zdjęcia papieża sprawiło, że piosenkarka stała się jedną z najbardziej znienawidzonych gwiazd na całym świecie. Palono jej płyty, wygwizdywano na koncertach. Sinead wycofała się z życia publicznego, zawiesiła karierę. Musiało minąć wiele lat, by wróciła do łask i znów zaczęła koncertować.

 

Życie pełne tragedii. Sinead O'Connor o dzieciństwie i mieszkaniu z matką

Dzieciństwo Sinead O'Connor nie było łatwe. Urodziła się 8 grudnia 1966 roku w Dublinie. Jej rodzice rozwiedli się, gdy była dzieckiem. Razem z trójką rodzeństwa zamieszkała najpierw u ojca, potem, wraz z bratem, postanowiła przenieść się do domu matki, która nadużywała alkoholu i cierpiała na zaburzenia psychiczne. Kilka lat temu Sinead O'Connor wystąpiła w kontrowersyjnym show "Dr. Phil", gdzie opowiedziała o swojej matce. – Kopała mnie, mówiła mi, że jestem zła i nie powinnam się urodzić – mówiła piosenkarka – Zmuszała mnie, bym na okrągło powtarzała, że jestem nikim. I cały czas mnie biła.

Z problemami psychicznymi od lat zmaga się również Sinead O'Connor. W 1999 roku próbowała odebrać sobie życie. Cztery lata później zdiagnozowano u niej zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Na początku 2022 roku zaginął jej syn. Sinead za pośrednictwem mediów społecznościowych błagała o pomoc w jego odnalezieniu. Kilka dni później znaleziono go martwego.

Zobacz wideo Armie Hammer wielkim problemem twórców "Śmierci na Nilu". Czyli o tym, jak skandale mogą niszczyć kariery

Jeśli zauważysz u siebie dłuższe pogorszenie samopoczucia czy objawy depresyjne, wsparcie możesz uzyskać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych (dla dzieci i młodzieży) oraz szpitalach psychiatrycznych. Skontaktować się możesz również z:

  • Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego — 800 70 22 22 (przez całą dobę)
  • Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży — 116 111 (codziennie od 12:00 do 22:00 lub przez anonimową skrzynkę)
  • Telefonem zaufania dla dorosłych — 116 123 (od piątku do niedzieli od 14:00 do 20:00)
Więcej o: