Połowa listy Top 10 Billboarda to świąteczne hity. Liderka nie dziwi. Jest na szczycie od lat

Ranking Billboarda zdominowały w tym miesiącu świąteczne utwory. Na listach Global Top 100 i Top 200 pojawiło się łącznie 7 przebojów związanych z Bożym Narodzeniem, zarówno tych sprzed lat, jak i stosunkowo nowych aranżacji. Tym razem nie triumfowało "Last Christmas" grupy Wham, jednak bez piosenki liderki równie trudno wyobrazić sobie grudniową codzienność.

Święta Bożego Narodzenia już za pasem, co znajduje odzwierciedlenie w muzycznych trendach. Prowadzący notowania Billboard opublikował listę najchętniej słuchanych utworów, biorąc pod uwagę wyniki z ostatniego tygodnia, choć niektóre z nich już od dłuższego czasu dobrze sobie radzą. Mamy połowę grudnia, więc nie powinno dziwić, że połowę rankingu zdominowały właśnie świąteczne hity.

"Królowa Świąt" jest tylko jedna

Taki stan rzeczy najbardziej przysłużył się Mariah Carey, która stała się niekwestionowaną liderką nie tylko wśród autorów bożonarodzeniowych przebojów, ale też całego rankingu. Wokalistka pobiła swój osobisty rekord tygodni spędzonych na pierwszym miejscu notowań Billboarda - łącznie jest ich 88. W tym roku Carey zdominowała nie tylko ranking prowadzony w Stanach Zjednoczonych, ale też globalne listy Top 100 i Top 200. "All I Want For Christmas Is You" to również pierwsza piosenka w historii, która czterokrotnie w różnych odstępach czasu wspięła się na szczyt (w 2019, 2020, 2021 i teraz w 2022 roku, z czego najlepsze były lata 2020-21 - 4 tygodnie jako numer 1). Utrzymywała się na nim łącznie przez 10 tygodni. Tegoroczny okres świąteczny przyniósł artystce dodatkowe 85.2 milionów streamów i 11 tysięcy sprzedanych singli, co oznacza 32-procentowy wzrost. Dobrą passę przerwał jednak "Anti-Hero" - nowy singiel rekordzistki nagród Grammy, Taylor Swift, wysuwający się w tym tygodniu na prowadzenie.

 

Sukces Carey goni Wham!

Święta to jednak nie tylko "All I Want For Christmas Is You". Wielu osobom kojarzą się ze znacznie starszym przebojem grupy Wham! z 1984 roku, "Last Christmas". Choć napisał go George Michael, człowiek, który przyznał, że nienawidzi świąt, a sama sesja nagraniowa odbyła się latem, utwór co roku bije rekordy popularności. W 2022 utrzymuje się na 2. pozycji na liście Billboard Global Top 200 i 9. pozycji na Billboard Global Top 100, ale najlepszy wynik osiągnął, podobnie jak Carey, w latach 2020-21. Zanotowano wzrost odtworzeń na platformach streamingowych o 39% - było ich 65,4 mln. Sprzedano również 6 tysięcy singli.

Zobacz wideo

Poza piosenkami, które często zaskakują nas już w listopadzie, notowania Billboarda zdominowały też inne świąteczne kompozycje. To "Rockin' Around The Christman Tree" Brendy Lee (odpowiednio 4. i 2. miejsce na liście Billboard Top 200 i 100), "Jingle Bell Rock" Bobby'ego Helmsa (6. i 3. miejsce). W Top 100 znalazło się też "A Holly Jolly Christmas" oscarowego aktora Burla Ives (4. miejsce), a w Top 200 pierwszą dziesiątkę zamknęły "Santa Tell Me" Ariany Grande i "It's Beginning To Look A Lot Like Christmas" Michaela Buble (odpowiednio 9. i 10. miejsce).

Najnowsza lista Billboard Global Hot 100

Najnowsza lista Billboard Global Hot 200

Więcej o: