W Radiu Eska przeczytali ogłoszenie matrymonialne sprzed wojny. KRRiT wlepiła im karę

Jak podaje serwis Press, KRRiT nałożyła na nadawcę Radia Eska trzy tysiące złotych kary za emisję - zdaniem regulatora - przekazu o charakterze dyskryminującym ze względu na płeć w audycji "Wrzuć na luz" w Esce Poznań 14 grudnia 2021 roku. W programie przeczytano ogłoszenie matrymonialne sprzed wojny. Ukarano także nadawcę kanału Stopklatka TV za emisję filmu pt. "Psy".

"Wrzuć na luz" to audycja nadawana w Radiu Eska w dni powszednie od 15:00 do 18:00, czyli w czasie, gdy większość ludzi wraca do domów. Obecnie program na całą Polskę prowadzą Jan Pirowski i Paweł Karpiński, ale do lutego 2022 roku w największych miastach w Polsce w tych godzinach nadawano lokalną wersję programu.  

Tak było m.in. w Poznaniu, gdzie 14 grudnia 2021 roku w tamtejszym oddziale Eski wyemitowano nietypowy materiał w paśmie "Wrzuć na luz". To nie umknęło uwadze KRRiT, która postanowiła ukarać nadawcę. 

Więcej ciekawych informacji ze świata radia i telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >> 

Zobacz wideo Koń z głosem Wojciecha Manna i śpiewające trolle. Za co jeszcze kochamy "Wiedźmina 3"?

Radio Eska dostało karę za "dyskryminację ze względu na płeć"

Prezenterzy poznańskiej wersji audycji "Wrzuć na luz" przedstawili przedwojenne ogłoszenie z działu "ożenki" o treści: "Podaję się jako rzeźnik domowy proszę o łaskawe poparcie. Szukam żony z gotówką 100 000, bielizną cielesną i umeblowaniem. Mam flaki na sprzedaż. Józef Kotlarczyk. Górna Wilda". A następnie – jak opisuje Rada – wyemitowano nagranie z mediów społecznościowych, na którym słychać zdenerwowanego mężczyznę dzwoniącego na policję i proszącego o wezwanie karetki, ponieważ udusił żonę.

KRRiT otrzymała skargę od słuchacza na rozgłośnię i postanowiła ukarać ją karą w wysokości trzech tysięcy złotych za emisję – zdaniem regulatora – przekazu o charakterze dyskryminującym ze względu na płeć. 

Jak widać Krajowa Rada w przypadku tej żartobliwej audycji dopatrzyła się przewinienia, ale do tej pory bardzo rzadko zdarzały się przypadki, żeby ta instytucja karała nadawców właśnie z tego powodu. Część osób zwraca uwagę, że w niektórych stacjach telewizyjnych i radiowych bardzo często są emitowane audycje, w których wydźwięk takiego przekazu jest o wiele bardziej dosadny, a nadawcy nie ponoszą za to odpowiedzialności.

Ukarano również Stopklatkę TV za emisję "Psów" Pasikowskiego

To nie jedyna kara, jaką nałożyła Krajowa Rada w ostatnim czasie. Grupa Kino Polska, czyli nadawca kanału Stopklatka TV otrzymała karę w wysokości 20 tys. złotych za pokazanie filmu "Psy 30 marca 2022 roku o 20. Regulator wyraził przekonanie, że film zawiera treści nieodpowiednie dla widzów poniżej 18 roku życia, a stacja wyemitowała go z oznaczeniem wiekowe "od lat 16". 

Według KRRiT przede wszystkim chodzi o brutalne sceny przemocy, a zgodnie z przepisami pozycje dla widzów pełnoletnich muszą być pokazywane poza czasem chronionym, czyli pomiędzy 23:00 a 6:00.

Ten film wielokrotnie był pokazywany w przeszłości po godzinie 20:00 i żaden z nadawców nie otrzymał za to kary. A co ciekawe, jedna ze stacji telewizyjnych w najbliższych tygodniach ponownie planuje wyemitować "Psy" przed godziną 23:00. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: