Ci muzycy powalczą o Oscara. Są skrócone listy. 90-letni John Williams ma szansę zostać rekordzistą

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej opublikowała skrócone do piętnastu pozycji listy kandydatów, którzy w 2023 powalczą o Oscary. Poznaliśmy pretendentów do zwycięstwa również w muzycznych kategoriach. Choć zabrakło kilku faworytów, na liście znalazł się m.in. autor muzyki do filmu Spielberga "Fabelmanowie", John Williams, który ma szansę zostać najstarszym nagrodzonym w historii.

21 grudnia 2022 poznaliśmy skrócone listy nominowanych do Oscarów, między innymi w muzycznych kategoriach. Choć zabrakło dotychczasowych faworytów, nie jest to równoznaczne z brakiem zaskoczeń. Podczas 95. ceremonii rozdania najbardziej rozpoznawalnych statuetek w branży filmowej ma szansę paść kolejny rekord - istnieje szansa, że nagrodzony zostanie najstarszy dotychczasowy artysta - John Williams, autor muzyki m.in. do "Gwiezdnych Wojen" czy "Indiany Jonesa".

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jest szansa na kolejne rekordy

Williams otrzymał nominację za ścieżkę dźwiękową do nowego filmu Stevena Spielberga, "Fabelmanowie". Produkcja jest opowieścią luźno opartą na dzieciństwie samego reżysera, a głównym bohaterem jest aspirujący, młody filmowiec Sammy Fabelman. Obraz nagrodzono już podczas premiery, która odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności. 90-letni kompozytor ma szansę stać się najstarszą nagrodzoną przez Akademię osobą związaną z branżą i pobić rekord należący obecnie do 89-letnego w momencie odebrania Oscara Jamesa Ivory'ego, który zaadaptował scenariusz do filmu "Tamte dni, tamte noce".

 

Zabrakło faworytów

Przez długi czas jako faworytów wśród nominowanych wymieniano soundtrack do filmu "Tár" i piosenkę "Vegas" Dojy Cat z filmu "Elvis". Obie propozycje zdyskwalifikowano, ponieważ nie spełniały wymogów zawartych w regulaminie - zawierały również muzykę innych artystów, którzy nie napisali jej z myślą o dziele filmowym. Odrzucono również krótkometrażowy film pełniący rolę teledysku do rozszerzonej wersji "All To Well" Taylor Swift ze znaną ze "Stranger Things" Sadie Sink w roli głównej.

 

Hildur Guðnadóttir, autorka ścieżki dźwiękowej do "Tár" opowiadającym o fikcyjnej dyrygentce największej niemieckiej orkiestry wciąż ma jednak szansę na Oscara. Otrzymała nominację za soundtrack do "Women Talking", dramatu Sarah Polley opartym na powieści Miriam Toews z 2018 roku o tym samym tytule, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami z kolonii Manitoba w Boliwii. Choć Doja Cat odpadła z wyścigu po statuetkę, wciąż znajdują się na niej głośne nazwiska. Powalczy o nią m.in Selena Gomez z piosenką "My Mind & Me", pochodzącą z biograficznego filmu poświęconego jej karierze czy Rihanna z "Lift Me Up" napisanym na potrzeby nowej części "Czarnej Pantery".

 

Nominowani w kategorii Muzyka (oryginalna ścieżka dźwiękowa):

 1. "Na Zachodzie bez zmian" - Volker Bertelmann
 2. "Avatar: Istota wody" - Simon Franglen
 3. "Babilon" - Justin Hurwitz
 4. "Duchy Inisherin" - Carter Burwell
 5. "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" - Ludwig Göransson
 6. "Devotion" - Chanda Dancy
 7. "Nie martw się, kochanie" - John Powell
 8. "Wszystko wszędzie naraz" - Son Lux
 9. "Fabelmanowie" - John Williams
 10. "Glass Onion: Film z serii Na Noże" - Nathan Johnson
 11. "Pinokio" - Alexandre Desplat
 12. "Nie!" - Michael Abels
 13. "Jednym głosem" - Nicholas Britell
 14. "Królowa Wojownik" - Terence Blanchard
 15. "Women Talking" - Hildur Guðnadóttir

Nominowani w kategorii Muzyka (utwór oryginalny):

 1. "Time" - "Amsterdam"
 2. "Nothing Is Lost (You Give Me Strength)" - "Avatar: Istota Wody"
 3. "Lift Me Up" - "Czarna Pantera - Wakanda w moim sercu"
 4. "This Is A Life" - "Wszystko wszędzie naraz"
 5. "Ciao Papa" - "Pinokio"
 6. "Til You’re Home" - "Mężczyzna imieniem Otto"
 7. "Naatu Naatu" - "RRR"
 8. "My Mind & Me" - "Selena Gomez: Nic o mnie beze mnie"
 9. "Good Afternoon" - "Świąteczny duch"
 10. "Applause" - "Tell It like a Woman"
 11. "Stand Up" - "Till"
 12. "Hold My Hand" - "Top Gun: Maverick"
 13. "Dust & Ash" - "The Voice of Dust and Ash"
 14. "Carolina" - "Gdzie śpiewają raki"
 15. "New Body Rhumba" - "Biały szum"

Ostateczne, skondensowane listy kandydatów do Oscarów 2023 poznamy we wtorek 24 stycznia, a ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Ovation Hollywood.

Więcej o: