Najstarsza kolęda w języku polskim ma niespełna 600 lat. Jaka jest historia jej powstania?

Śpiewanie kolęd to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Kultywowana jest niezmiennie od pokoleń. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiekowe są pieśni, które śpiewamy przy wigilijnym stole. Najstarsza polska kolęda ma blisko 600 lat.

Kolędowanie przy wigilijnym stole, to jeden z najpiękniejszych momentów, jakich można doświadczyć w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tradycja bożonarodzeniowych pastorałek została zapoczątkowana w XV wieku. Mimo upływu setek lat wciąż jest jednym z najważniejszych zwyczajów świątecznego okresu. Powstanie najstarszej polskiej kolędy datuje się na 1424 rok. Wiecie o jakim utworze mowa?

Najstarsza polska kolęda. Znaleziono ją w spisie kazań spowiednika królowej Jadwigi

Z pewnością niewielu kojarzy utwór uznawany za najstarszą polską kolędę. Pastorałka, mimo pięknego przekazu, nigdy nie stała się tak popularna, jak inne kolędy. Pieśń "Zdrów bądź, królu anjelski" została utrwalona na piśmie przez Jana Szczeknego, spowiednika królowej Jadwigi. Nie jest pewne, czy duchowny był jej autorem, czy spisał tekst na czyjąś prośbę. Utwór został umieszczony w jednym z jego kazań.

Zobacz wideo Edyta Golec o ulubionej kolędzie. To polski klasyk

Za odnalezienie rękopisu sprzed około 600 lat odpowiada Aleksander Brückner, który natrafił na kolędę w zbiorach Biblioteki Załuskich w Petersburgu. Oryginał pieśni niestety nie posiadał zapisu nutowego, więc nie wiadomo, jaki był pierwotny zamysł na melodię kolędy.

Pełen tekst kolędy "Zdrów bądź, królu anjelski" prezentuje się następująco:

Zdrow bądź, krolu anjelski
K nam na świat w ciele przyszły,
Tyś zajiste Bog skryty,
W święte czyste ciało wlity.
Zdrow bądź, Stworzycielu
Wszego stworzenia,
Narodziłś się w ucirpienie
Prze swego luda zawinienia.
Zdrow bądź, Panie, ot Panny
Jenżś się narodził za ny.
Zdrow bądź, Jesu Kryste, krolu,
Racz przyjęci naszę chwałę.
Racz daci dobre skonanie
Prze twej matki zasłużenie,
Abychom cię wżdy chwalili,
Z tobą wiecznie krolowali.
Amen.

Najpopularniejsza kolęda bożonarodzeniowa. Utwór przetłumaczono na ponad 300 języków

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najpopularniejszą kolędą bożonarodzeniową jest "Cicha Noc". Utwór powstał w 1816 roku i wyszedł spod pióra austriackiego księdza Josepha Mohra.

Dwa lata po stworzeniu tekstu, który początkowo miał mieć formę wiersza, organista stworzył muzykę na prośbę duchownego. Obecnie utwór przetłumaczony jest na ponad 300 języków i cieszy się olbrzymią popularnością w każdym regionie świata.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: