Efekt Netfliksa przy Kate Bush to nic przy tym, co stało się z muzyką z "Wednesday". Pobije rekord?

Przebój Kate Bush z 1985 roku, "Running Up That Hill", dzięki "Stranger Things" nie tylko powrócił na listę Billboarda, ale też osiągnął znacznie lepszy wynik, niż w momencie premiery. Drugie życie otrzymał również utwór wykorzystany w ścieżce dźwiękowej największego konkurenta produkcji braci Duffer, "Wednesday" - "Goo Goo Muck" grupy The Cramps, podbijając TikToka. Czy ma szansę powtórzyć sukces Bush?

W 2022 roku wśród propozycji Netfliksa znalazło się dwóch najmocniejszych serialowych kandydatów ostatnich lat: czwarty sezon "Stranger Things" braci Duffer oraz "Wednesday" Tima Burtona, Milesa Millara i Alfreda Gougha. Obie produkcje ścigały się w rankingach, bijąc kolejne rekordy popularności. Łączy je jeszcze jeden wspólny mianownik - drugie życie dane przebojom z lat 80.

Netflix. 'Stranger Things 4' 37 lat po premierze hit Kate Bush w globalnym top 10 Spotify Wrapped 2022

Nastka i Wednesday walczą o zwycięstwo

Początkowo wydawało się, że "Wednesday" zdetronizuje najnowszy sezon przygód dzieciaków z Hawkins. Od momentu premiery w środę, 23 listopada, do końca tygodnia, widzowie oglądali serial z uniwersum Rodziny Addamsów przez 341,2 mln godzin, co przewyższyło wynik "Stranger Things 4" (335 mln od 30 maja do 5 czerwca). Ostatecznie produkcja zakończyła rok na drugim miejscu zestawienia najlepszych seriali anglojęzycznych. Oglądalność odnotowana przez pierwszy miesiąc wyniosła łącznie 1 196 150 000 godzin. W rankingu zatriumfowało "Stranger Things" (1 352 090 000 godzin).

Ranking seriali anglojęzycznychRanking seriali anglojęzycznych Netflix Global Top 10

Rekordy pobiła również muzyka wykorzystana w serialu. O sile wpływu "Stranger Things" na współczesną popkulturę przekonała się Kate Bush, której singiel "Running Up That Hill" z wydanej w 1985 roku płyty "Hounds of Love" po latach trafił na szczyty list przebojów i to na wyższe miejsca, niż w chwili premiery. Muzyka stanowiła motyw przewodni czwartego sezonu produkcji, w którym ulubione piosenki bohaterów stają się kluczem do uratowania ich przed głównym czarnym charakterem, Vecną. "Running Up That Hill" upodobała sobie grana przez Sadie Sink Max, a scena z jej opętaniem stała się jednym z najczęściej komentowanych fragmentów sezonu.

 

Hit Kate Bush szybko stał się faworytem nie tylko fikcyjnych postaci. Widzowie upodobali go sobie tak bardzo, że po pierwszym weekendzie od premiery sezonu znalazł się na szczycie listy Top 10 najpopularniejszych piosenek na iTunes. Potem trafił do TOP50 Spotify, zajmując tam drugie miejsce w amerykańskim zestawieniu, a w globalnym - czwarte. Po 37 latach od debiutu wrócił do zestawienia Billboarda, przebijając poprzedni wynik o kilkadziesiąt oczek w rankingu (wówczas zajął miejsce 30., w tym roku - 8.). Tym samym stał się pierwszym utworem w karierze Bush, który trafił do pierwszej dziesiątki, a sama artystka pobiła kolejny rekord, będąc najstarszą wokalistką z tak sukcesywnym powrotem.

Efekt Netfliksa dotknął kolejny utwór z lat 80.

Siła oddziaływania Netfliksa sprawiła, że również utwór, który znalazł się w ścieżce dźwiękowej największego konkurenta "Stranger Things" otrzymał drugie życie. Choć „Running Up That Hill" było w tym roku dziesiątą najpopularniejszą piosenką wykorzystywaną przez twórców treści na TikToku, a fani postaci Eddiego Munsona odkrywali na nowo "Master of Puppets" Metalliki, dzięki "Wednesday" odrodziły się dwa kolejne utwory i to w znacznie szybszym tempie.

Netflix. 4. sezon 'Stranger Things'. Metallica zachwycona tym, co serial robi z utworem zespołu Najpierw Kate Bush. Teraz kolejna piosenka "wybuchła" dzięki "Stranger Things"

Mowa o „Goo Goo Muck" grupy The Cramps, przy którym tańczyła główna bohaterka i „Bloody Mary" Lady Gagi. Sama Gaga dołączyła do popularnego trendu, odtwarzając choreografię z serialu. #WednesdayAddams użyto ponad 19 miliardów razy w niecały miesiąc. Przebój spopularyzowany przez The Cramps w 1981 roku (oryginalnie wykonywany przez The Gaylads w 1962) zanotował pięćdziesięciokrotny wzrost odtworzeń w ciągu kilku pierwszych dni od premiery odcinka, w którym go wykorzystano. Według Billboarda, piosenka była emitowana w 2500 audycjach na żądanie w Stanach Zjednoczonych. Do 28 listopada wynik wzrósł o ponad 5000%, a utwór odtwarzano codziennie 134 000 razy w samym USA. Obecnie „Goo Goo Muck" przekroczyło 10 milionów streamów na Spotify.

 

Za kulturowy fenomen, jakim okazała się scena z tańcem, chętnie powielana przez internautów, odpowiada odtwórczyni głównej roli, Jenna Ortega. Inspirowały ją taneczne wyczyny z imprez gotyckich w latach 80., działalność ówczesnych artystek, Siouxsie Sioux czy Lene Lovich, a także Lisa Loring, wcielająca się w Wednesday w sitcomie z lat 60. W niedawnym wywiadzie udzielonym "NME" aktorka przyznała, że w dniu kręcenia sceny tańca uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa i pojawiła się na planie chora, co wzbudziło kontrowersje. Mimo próśb Ortegi, ujęć nie powtórzono. Choroba nie przeszkodziła jednak w uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów. Choreografia została już nazwana przez odbiorców "tańcem z "Pulp Fiction" XXI wieku".

Więcej o: