To oni zarobili najwięcej w zeszłym roku. Lista najbogatszych muzyków Billboarda zaskakuje

W ramach kolejnych podsumowań w branży muzycznej Billboard podzielił się zestawieniem najlepiej zarabiających wykonawców zeszłego roku. Pod uwagę wzięto dochody z tras koncertowych, streamingu i sprzedaży płyt, a także liczbę odtworzeń w serwisach streamingowych. Zwycięstwo w poszczególnych kategoriach nie gwarantowały triumfu w całości rankingu. Zarobki niektórych artystów mogą zaskoczyć.

Kończący się rok oznacza liczne podsumowania w branży muzycznej. 29 grudnia 2022 skrupulatnie prowadzący statystyki serwis Billboard opublikował ranking najlepiej zarabiających muzyków w zeszłym roku (dane za 2021 rok). Choć triumfowała współczesna wokalistka, która wielokrotnie biła rozmaite rekordy, w zestawieniu znaleźli się również muzycy, którzy działają od kilkudziesięciu lat.

Więcej aktualnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejne zwycięstwo Swift

W minionych latach Taylor Swift dała się poznać jako rekordzistka nagród Grammy, zdobywając najwięcej statuetek wśród kobiet za solowe dokonania. Pierwszą z nich otrzymała już w wieku 20 lat, stając się wówczas najmłodszą laureatką w historii. Znalazła się też w niechlubnym rankingu celebrytów, którzy postępują najmniej ekologicznie. W 2022 nastąpił kolejny przełom w kwestii rekordów w jej karierze - zdominowała całość zestawienia listy Top 10 Billboard utworami z nowej płyty "Midnights" - był to również pierwszy przypadek, gdy w pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden mężczyzna. Teraz triumfuje w kolejnym zestawieniu. Została nazwana najbogatszą artystką zeszłego roku, zarabiając 65,8 miliona dolarów, głównie dzięki ponownemu wydaniu starych albumów z katalogu, do których wcześniej straciła prawa (jako Taylor's Version). Imponującą sumę zgromadziła wyłącznie ze sprzedaży płyt - w 2021 nie koncertowała.

 

Zestawienie najlepiej zarabiających artystówZestawienie najlepiej zarabiających artystów Billboard.com

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] To drzewo czy harfa? Nie bez powodu wygląda właśnie tak

Starzy wyjadacze na podium

Choć w pierwszej piątce znaleźli się głównie współcześni artyści, pojawił się wyjątek w postaci grupy The Rolling Stones. Do 2018 roku znajdowali się na szczycie rankingu Billboard U.S. Money Makers, a później zamienili się miejscami z Taylor Swift. Zespół powstał 1962 roku i wciąż aktywnie koncertuje, m.in. w ramach europejskiej trasy "Sixty", celebrującej sześćdziesięciolecie rozpoczęcia działalności. To właśnie dochód z biletów zapewnił Stonesom miejsce na liście - w 2021 na "No Filter Tour" zarobili aż 44,4 mln dolarów, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem wśród wszystkich wykonawców w zestawieniu. Równie chętnie fani wspierają Harry'ego Stylesa (3. miejsce), który w ten sposób zarobił 32,2 miliony, a za całokształt - 41,3 miliona dolarów. Poza pierwszą piątką znalazł się jeszcze jeden stary zespół rockowy - Eagles, który dzięki sporej liczbie koncertów zarobił 27,3 mln dolarów. Wśród zespołów uwzględnionych w czołówce oprócz Stonesów umieszczono jednak tylko k-popową grupę BTS. Ich koncertowe dochody to zaledwie 1/4 zarobków autorów "Satisfaction".

 

W rankingu Billboarda brano pod uwagę nie tylko dochód z biletów, ale też liczbę odtworzeń w serwisach streamingowych (tu triumfuje BTS - 19,8 miliardów), dochód ze streamingu i sprzedaży płyt (tu niezaprzeczalną zwyciężczynią jest zajmująca pierwsze miejsce w całym zestawieniu Taylor Swift).

Więcej o: