Nowa najczęściej odtwarzana piosenka na Spotify. Przebiła "Shape of You" Eda Sheerana

Nowy rok oznacza nowe rekordy w branży muzycznej. Portal Chart Data przekazał, że udało się przebić wynik Eda Sheerana, którego singiel "Shape of You" był najczęściej odtwarzanym utworem na platformie streamingowej Spotify. Obecny rekordzista również może się pochwalić ponad trzema miliardami odsłuchań.

"Shape of You" Eda Sheerana nie jest już najpopularniejszym utworem na Spotify. Taką informację przekazał profil Chart Data, analizujący dane m.in. z list Billboard, Soundscan, Mediatraffic, Official Charts Company, Recording Industry Association of America (RIAA), National Syndicate of Phonographic Publishing (SNEP) i British Phonographic Industry (BPI). Aktywnie monitoruje również dane z serwisów streamingowych. Teraz rekordzistą jest kanadyjski wokalista i producent muzyczny The Weeknd.

Był najczęściej grany również w Polsce

Singiel, któremu 31 grudnia 2022 udało się uzyskać 3,332 miliardy odtworzeń nie jest nowością. To przebój, który miał premierę 29 listopada 2019 roku, "Blinding Lights", pochodzący z wydanej już w 2020 płyty "After Hours". Piosenka trafiła na szczyt list Billboard m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii i Polsce. To niejedyny sukces The Weeknd w naszym kraju. "After Hours" uzyskało tu status złotej płyty, a "Blinding Lights" było najczęściej odtwarzanym utworem w polskich rozgłośniach radiowych. Muzyk napisał "Blinding Lights" na podstawie doświadczeń, jakie przyniósł mu pełen konfliktów związek z modelką Bellą Hadid. Krytycy docenili jednak nie tylko warstwę tekstową, ale i muzyczną. Podkreślano nawiązania do estetyki lat 80., obecne w synthwave'owych brzmieniach, odróżniających singiel od innych utworów w upodobanym przez artystę klimacie R&B. Do piosenki powstał również teledysk, nawiązujący do popkultury, m.in. Miasta Grzechu czy "Jokera".

 

Więcej sukcesów "Blinding Lights"

"Blinding Lights" podbiło Spotify już w 2020, stając się najczęściej słuchanym utworem na platformie w tym roku zyskując wówczas 1,6 miliarda odtworzeń. Od tamtej pory liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Singiel odsłuchano już 3,332 miliarda razy, dzięki czemu zdetronizował "Shape of You" Eda Sheerana - pierwszą piosenkę, która przekroczyła granicę 3 miliardów odtworzeń w serwisie. Tylko tym dwóm utworom udało się osiągnąć taki wynik. "Blinding Lights" ma na koncie wiele innych rekordów. Przez 4 tygodnie utrzymywał się na szczycie Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych i spędził najdłuższy okres w pierwszej piątce w historii notowania. W pierwszej dziesiątce utrzymywał się przez cały rok. Zdaniem International Federation of the Phonographic Industry odniósł największy sukces spośród wszystkich singli wydanych w 2020 i 2021 roku.

The Weeknd jest również autorem singla promującego nowy film Jamesa Camerona, "Avatar: Istota Wody" - "Nothing Is Lost (You Give Me Strength)".

Więcej o: