Ile zarabiają gwiazdy disco polo? Rekordzistą wcale nie jest Zenek Martyniuk

Gwiazdy disco polo to jedni z najlepiej zarabiających muzyków w Polsce. Są zapraszani na największe festiwale, ale biorą pod uwagę również mniejsze zlecenia. Kwoty nie szokują tak bardzo, jak fakt, kto znalazł się na szczycie listy wykonawców z najwyższymi zarobkami w tej branży.

Zarobki gwiazd disco polo nie są w Polsce tajemnicą. To jedni z najczęściej angażowanych muzyków, od ogólnopolskich koncertów okolicznościowych po małomiasteczkowe festyny. Z jakimi kosztami należy się liczyć, chcąc zaprosić wykonawców tego gatunku na organizowaną przez siebie imprezę?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jedne z najniższych stawek - Ivan Komarenko, Miły Pan i Top-One

Na stronie Cennik Artystów, podlegającej pod działającej od 1996 roku Agencję Luxart, zapewniającej nie tylko oprawę muzyczną, ale też m.in. pokazy laserowe czy warsztaty kulinarne, można zapoznać się z ceną, jaką należy zapłacić za występy poszczególnych wykonawców. W ofercie znaleźli się również discopolowi muzycy.  Przeważająca część artystów mieści się w przyjętych widełkach od 5 do 10 tys. złotych za koncert, jednak są i tacy, którzy wykraczają poza te ramy.

To między innymi Ivan Komarenko, niegdysiejszy reprezentant Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Za występ muzyka należy zapłacić od 10 do 15 tys. złotych, tak jak za występy Cliver - uczestników 3. edycji "Must Be The Music" i autorów "Moje ciało oszalało" czy Miłego Pana, młodego twórcy hitów, które na YouTubie przekroczyły 100 mln wyświetleń. Ta sama kwota widnieje też przy nazwie Top-One - zespołu, który spopularyzował "Białego Misia", a w latach 90. odpowiadał również za kampanię wyborczą Aleksandra Kwaśniewskiego.

 

20 tysięcy za "Białego Misia" i Bayer Full

Nieco wyżej cenią się muzycy z After Party, nagrodzeni przez Polo.tv statuetką za Hit Lata w 2013 roku, a kilka lat później ich płyta uzyskała status diamentowej. Z tego względu z ich występ trzeba ponieść koszt 20-25 tys. złotych. Podobnie jest w przypadku od lat dowodzonego od lat 80. przez Sławomira Świerzyńskiego Bayer Full. W zeszłym roku lider grupy zdradził, że jego zarobki były jednak wyższe.

Na koncertach zarobiłem może 80 tys. zł, ale przez całe te lata, kiedy rządzi PiS. Nie chcę wymieniać artystów z tzw. wysokiej półki, którzy biorą od TVP minimum 150 tys. zł za koncert. To nie są jakieś wielkie pieniądze, a audyty robią takie, jakby to były miliony

- wyjawił w rozmowie z Onetem. Jeszcze więcej trzeba zapłacić członkom Daj To GŁOŚNIEJ, do których przeboju "Mama ostrzegała" kilka lat temu bawili się Polacy. Chcąc usłyszeć go na własnej imprezie musimy się liczyć z wydatkami rzędu 25-30 tys. zlotych, tak jak w przypadku Pięknych i Młodych oraz wreszcie Akcentu z Zenkiem Martyniukiem na czele. Nie są to jednak najwyższe kwoty w zestawieniu. Poza agencją można też znaleźć informacje, że stała stawka Martyniuka to 33 tys. złotych, a za sylwestrowy występ mógł otrzymać nawet 70 tys. złotych.

 

Rekordziści - Boys, Weekend i Sławomir

Od 30 tysięcy złotych można wynająć zespół Boys, twórców przebojów "Jesteś szalona" czy "Niech żyje wolność". Stawka jest podyktowana długoletnim doświadczeniem scenicznym - grupa koncertuje od prawie trzydziestu lat i ma za sobą koncerty również poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii czy Belgii. Taka kwota widnieje również przy nazwisku osobowości telewizyjnej i autora "Miłości w Zakopanem" Sławomira oraz grupy Weekend, autorów "Ona Tańczy Dla Mnie". Agencja zastrzega, że cennik nie jest ofertą handlową, a przedziały cenowe mają charakter orientacyjny. W koszta nie jest wliczony podatek VAT, koszty zakwaterowania, transportu, opłaty ZAiKSu ani nagłośnienie czy oświetlenie. 

Więcej o: