Obok córki Beyoncé to najmłodsza laureatka Grammy w historii. Niewielu ją pamięta, a nie jest już dzieckiem

Młodzi artyści są często chwaleni za osiąganie znaczących sukcesów w branży w wieku, w którym dla wielu gwiazd muzyki wydawały się one czymś nieosiągalnym. Dla niektórych będzie to Billie Eilish czy Taylor Swift, jednak w historii nagród Grammy są przypadki, gdy nagradzano nawet kilkulatki. Jedną z nich jest Leah Peasall, która miała wówczas zaledwie 8 lat.

Gdy w 2020 roku Billie Eilish zdobyła swoją pierwszą statuetkę Grammy jako 18-latka, media rozpisywały się o jej sukcesie, podkreślając młody wiek wokalistki. Do pobicia rekordu najmłodszej zdobywczyni tej nagrody zabrakło jej jednak ponad dekady. Dwie dziewczynki takie wyróżnienie spotkało jeszcze zanim ukończyły dziesięć lat. Jedna z nich jest córką znanej w branży artystki, druga - została zapomniana. Jak dziś wygląda Leah Peasall?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Można ją usłyszeć w nagrodzonym filmie z 2000 roku

Leah Peasall była członkinią grupy Peasall Sisters razem z niewiele starszymi siostrami. Sarah grała na gitarze, a Hannah - na mandolinie, natomiast najmłodsza z nich opanowała grę na skrzypcach. W 2002 roku wydały swój pierwszy album zatytułowany "First Offer", a w 2005 kolejny - "Home to You", zamykający ich nieszczególnie liczną dyskografię. Nagrodę Grammy odebrały jednak jeszcze przed wydaniem płyty. Wszystko dzięki współtworzeniu muzyki do filmu "O Brother, Where Art Thou?" ("Bracie, gdzie jesteś?") z wczesnych lat dwutysięcznych. Statuetkę przyznano im w 2001, gdy soundtrack do produkcji został ogłoszony albumem roku. Leah miała wówczas zaledwie 8 lat i do dziś pozostaje najmłodszą laureatką tej prestiżowej nagrody w historii muzyki.

 

11 lat temu siostry Peasall pojawiły się w dokumencie wspominającym film, który przyniósł im względną rozpoznawalność. Dziś wszystkie bardzo się zmieniły, ale zarówno więzi rodzinne, jak i muzykowanie, wciąż są dla nich bardzo ważne. Teraz robią to głównie w domowym zaciszu, jednak siostry czasem dzielą się takimi chwilami w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie. Najaktywniejsza jest Sarah, choć konto prowadzi również Leah. Przyjęła nazwisko męża i poświęciła się wychowaniu dzieci.

 
 

Inne młode rekordzistki

Poza najmłodszą siostrą Peasall zdobyciem Grammy przed ukończeniem dziesiątego roku życia może też pochwalić się córka Jaya-Z i Beyoncé, Blue Ivy, która idzie w ślady mamy, zdobywczyni 28 statuetek. Nazwana przez magazyn Time "najsłynniejszym dzieckiem na świecie" dziewczynka miała 9 lat, gdy w 2021 roku odebrała nagrodę za udział w zwycięskim teledysku do "Brown Skin Girl", gdzie nie tylko zagrała, ale też zaśpiewała w gronie innych artystów (m.in. Wizkid i Saint Jhn). Mimo młodego wieku od dłuższego czasu rozwija karierę wokalną.

 
 

Najmłodszą indywidualną artystką, która wygrała statuetkę Grammy, jest z kolei piosenkarka country LeAnn Rimes. W wieku 14 lat zwyciężyła w kategoriach "Najlepsza nowa artystka" i "Najlepszy kobiecy wokal country" w 1997 roku.

Więcej o: