"Dumka na dwa serca" w wykonaniu duetu Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka, była przebojem wśród słuchaczy. Utwór promował kultowy już film historyczny "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Autor tekstu, Jacek Cygan, w rozmowie z Gazeta.pl opowiedział o kulisach powstawania piosenki.
Sukces utworu "Dumka na dwa serca" to nie tylko zasługa wykonawców, czyli Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka. Muzykę do słów autorstwa Jacka Cygana stworzył znakomity kompozytor, Krzesimir Dębski. Wspólna praca sprawiła, że piosenka stała się największym przebojem 1999 roku, a dziś uchodzi za kultową. "Dumkę" doceniono nawet podczas konkursu organizowanego przez magazyn "Film". We wspomnianym plebiscycie, utwór otrzymał Złotą Kaczkę dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia, co było niewątpliwym wyróżnieniem jak na ówczesne czasy.
W wywiadzie dla Gazeta.pl, Jacek Cygan opowiedział o kulisach powstawania kultowego przeboju. Wyznał, że zanim powstały słowa, wspólnie z kompozytorem pracowali nad muzyką. — Kompozytor Krzesimir Dębski wyselekcjonował kilka tematów muzycznych i ostatecznie wspólnie wybraliśmy ten, do którego ma powstać piosenka. Pisałem więc słowa do muzyki — wyjaśnił autor, dodając, że prace nad utworem trwały trzy noce. Mimo wytężonej pracy twórców, nikt nie miał pewności czy reżyser filmu, Jerzy Hoffman, zaakceptuje piosenkę. Ostatecznie utwór okazał się trafić w gusta filmowca i spełnił wszystkie jego oczekiwania. — Najważniejsze było to, że kiedy po nagraniu nazajutrz spotkaliśmy się z Jerzym Hoffmanem i panem Michalukiem, producentem filmu, to Jerzy Hoffman otworzył ramiona i powiedział, że kocha tę piosenkę — wspominał Cygan.
Jacek Cygan zdradził również, że początkowo "Dumka na dwa serca" miała nazywać się "Pieśń Heleny i Jana" nawiązując do głównych bohaterów "Ogniem i mieczem". Jednak ostatecznie uznał, że jest to zbyt oczywiste i postanowił wymyślić coś bardziej oryginalnego. Pomysł na nowy tytuł pojawił się w noc przed premierą utworu. — Ostatniej nocy przed pokazaniem piosenki wymyśliłem: "Dumka na dwa serca". Bo przecież utwory, które pisali m.in. Słowacki i Goszczyński, sławiące piękno i ducha Ukrainy, to były dumki! — powiedział tekściarz.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.