Mata z impetem wkroczył do branży muzycznej, kiedy w 2019 roku opublikował pierwszy singiel "Patointeligencja". Utwór w dwa dni zdobył na YouTubie 1,5 miliona wyświetleń, dzisiaj teledysk obejrzano około 65 milionów razy. Młody Matczak od tamtego czasu wydał dwie płyty studyjne, pobił kilka rekordów sprzedaży, odebrał dwa Fryderyki i zapowiedział, że zostanie prezydentem.
Trudno powiedzieć, czy deklaracje i "kampania" Maty to tylko rodzaj promocji jego muzyki, czy może prawdziwa wizja politycznej kariery snuta przez rapera. Pewne jest jednak to, że Matczak nie przestaje rapować. Pod koniec 2022 roku opublikował dwa nowe utwory z emotikonami zamiast tytułów. Jakiś czas później zaangażował się w realizację numeru "BIERNIK (kogo? co?)" z artystami takimi jak DJ Decks i WoLa. 16 stycznia ukazał się z kolei teledysk do nowego singla Maty - "Młody Paderewski". Tydzień później Matczak zrealizował kawałek o zupełnie innym charakterze.
Refleksyjny utwór "2 IZOTEKI" (izotek - to lek na trądzik używany przez pacjentów, u których inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów. To lek zawierający syntetyczną pochodną witaminy A) to wspomnienia Maty z czasów szkolnych. Raper opowiada, że jego życie nie zawsze wyglądało tak, jak mogą wyobrażać to sobie jego fani. Twórca dzieli się ze słuchaczami osobistymi przeżyciami, opowiada o nękaniu, kłopotach z trądzikiem, braku powodzenia, akceptacji, pewności siebie oraz otoczeniu, które nigdy w niego nie wierzyło.
Matczak podkreśla, że radził sobie z problemami, słuchając muzyki. Jednak zagłuszyć słowa rówieśników na szkolnym korytarzu było mu znacznie łatwiej, niż pozbyć się własnych myśli. Co najbardziej szokujące, Mata wyznaje, że kolejny raz ktoś wysłał mu wiadomość, w której radzi raperowi, żeby popełnił samobójstwo. Artysta wspomina, że w przeszłości próbował to zrobić już cztery razy.
"Znowu ktoś napisał mi, żebym się zabił.
Próbowałem z cztery razy już, bo nie dawałem rady już,
Patrzeć na moje wady." - rapuje Mata.
Utwór może stanowić duże wsparcie dla słuchaczy Maty. Kawałek daje nadzieję i podtrzymuje na duchu, udowadnia, że nie warto się poddawać nawet w najtrudniejszych chwilach w życiu. W ostatnim kadrze klipu znalazła się informacja o tym, gdzie szukać pomocy w momencie kryzysu.
Komentarze pod animowanym teledyskiem rapera mogą świadczyć o tym, że młodzież faktycznie potrzebuje podobnych kawałków, i wbrew stereotypowej opinii, nie żyje zupełnie bezrefleksyjnie.
"Jestem w trudnym wieku (17) i szczerze, bardzo ta piosenka dodała mi otuchy, kiedy za mną jest cała ta jeb*na licealna dzicz, przez którą każdy przechodzi. Szacun Michał".
"Izotek uratował moją twarz, a teraz mata uratował mój dzień nutą o izoteku".
"To uczucie, kiedy piosenka maty opisuje jakąś część twojego życia."
"Jestem po próbie samobójczej i rozumiem tę piosenkę jak cholera. Świetna sprawa z promowaniem telefonu zaufania. Ból, który jest w nas, ból, od którego chcemy uciec w taki, a nie inny sposób przejdzie na osoby otaczające nas. Nigdy nie było i nie będzie to wyjście."
Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
Pod tym linkiem [Życie warte jest rozmowy] znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży [116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży], pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę [Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę], oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.